VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti se učí tisknout jednoduché 3D věci plnící svůj účel

Písek – Dům dětí a mládeže Písek pro letošní školní rok připravil zajímavou novinku. Do své nabídky zařadil kroužek Projekt 3D tiskárny. Děti se tak pravidelně každou středu učí pracovat s možností této nové technologie a ovládat modelový program. „Hlavním cílem je neztratit nadšení dětí a docílit toho, aby se postupně propracovaly ke složitějším věcem," přibližuje Karel Červenka, vedoucí tohoto nového kroužku.

10.11.2014
SDÍLEJ:

VEDOUCÍ. Karel Červenka představuje zařízení, na kterém DDM Písek učí své klienty tisknout pomocí 3D technologie. Foto: Deník/ Radek Papáček

Jak vůbec vznikl nápad založit kroužek s 3D tiskárnou?
Je potřeba říci, že tento nový kroužek vyšel především z potřeby jiných kroužků využívat tuto technologii. Jedná se především o plastikové modeláře, letecké modeláře či kroužek elektroniky. Ti všichni občas potřebují specifické součástky. A aby modeláři mohli vyhrávat své soutěže, tak si nevystačí jen s tím, co se nechá koupit. A tak jsme postupně dospěli k tomu, že by tyto požadavky mohla zvládnout vlastní 3D tiskárna.

Její pořízení byla jednoduchá věc?
To určitě ne. Tiskárna je poměrně drahá záležitost. A tak jsme nejdříve udělali rozpočet a určitý ekonomický plán, kdo všechno by ji využil, jak by se vše vyplatilo. Musíme se totiž samozřejmě chovat také tržně. Líbila se nám zejména také věc, že uděláme kroužek, který ještě nikdo nemá a tím v nabídce volnočasových aktivit svým dětem nabídneme něco výjimečného.

Jak byste popsal vaši tiskárnu?
Jedná se o český výrobek firmy Průša Research, kdy pan Průša koupi tiskárny podmiňuje i zajímavou podmínkou. A to absolvováním speciálního školení, bez toho ji nikomu neprodá. Když jsem vše porovnal, tak jsme se rozhodli právě pro tuto volbu. Odjel jsem tak na celodenní školení do Prahy, naučil se tiskárnu ovládat a pak ji sestavenou přivezl k nám. Nejedná se tak o žádnou skládačku z Číny. Šlo z naší strany také o podporu českého výrobku.

Na kolik vás tiskárna vyšla?
Není to nic tajného. Jednalo se o dvacet čtyři tisíc dvě stě korun včetně školení. V ceně navíc byl už i nějaký filament, což je plast, ze kterého se tiskne.

Je to pro DDM velká investice?
Určitě, normálně tak drahé věci do kroužků nepořizujeme. Navíc ještě do těch, které ani nejsou rozjeté. Riziko se ale rozložilo tím, že jsme věděli, že tiskárna bude sloužit více kroužkům, jak už jsem zmínil. Samotný provoz není ekonomicky tak nákladný. Proto můžeme říct, že už teď je tiskárna přínosná. Posune dál děti a také přispívá k tomu, jak se jako celá organizace prezentujeme.

Mluvil jste o přínosu také modelářům…
Ano. Například v plastikových modelářích máme mistry republiky a ti se bez specifických úprav neobejdou. Pokud chceme jejich vysokou laťku udržet, tak do toho musíme investovat.

Jak reagovaly na 3D tiskárnu děti?
Prvotní je určitě nadšení. Kdo přijde, tak kouká, že to není možné, jak to vše funguje. Když ale vidí, že příprava modelu je náročná, tak leckdo vychladne. Ale většina dětí přichází i s dobrými nápady, jak tiskárnu využívat dále. Co se týče modelářů, tak jsou občas zklamaní, jak ten proces trvá. Vše se musí nakreslit a připravit. I tiskárna má své limity, ale zatím převažují samá pozitiva.

Stanovili jste si nějaké cíle?
Hlavně neztratit nadšení účastníků. Aby jejich zájem nevychladl. Chtěl bych, aby děti měly hlavně radost. Pomáháme jim tak stáhnout nějaké modely z internetu, aby vše bylo rychlejší. Nejdůležitější ze všeho je vydržet, aby se časem propracovaly ke složitějším věcem. Není to na rok práce, při dotaci jedné hodiny týdně je na hraně, aby se naučily udělat model, který jde vytisknout, a plní svůj účel.

Mohou se přidat stále zájemci?
Určitě, kdo by chtěl, tak se na nás může obrátit a přijít podívat. Individuálně bychom se dohodli tak, aby se noví účastníci mohli doučit, co už skupina umí, a oni se pak mohli zařadit.

Co si myslíte, že děti letos ještě zvládnou?
Myslím, že budou schopny vytvořit jednoduché věci, které jsou ale funkční. Například nějaké verze krabiček či přívěšků, které nejsou složité vůči detailům.

Prolínají se u 3D tiskárny i děti z jiných kroužků?
Je tam třeba jeden chlapec, který chodí i na modelařinu. Ale způsob fungování je hlavně ten, že modeláři přijdou k nám a řeknou, co by potřebovali vyrobit. My se na to podíváme a poté řekneme, zda je to reálné a pokud ano, tak se to snažíme vyrobit.

Takže kroužek 3D tiskárny je taková servisní organizace, že?
Ano, je to tak. To byl i původní záměr. Že modeláři budou chodit za mnou, co by chtěli vyrobit. Ale když už tu tiskárna je, tak proč nezkusit kroužek samotný k rozvinutí technického vzdělání dětí…

Jak funguje 3D tiskárna?

Dům dětí a mládeže Písek používá 3D tiskárnu od firmy Průša Research. „Funguje tak, že máte filament, což plnivo ve formě klubka plastového drátu, který se v trysce tiskárny rozpouští pod teplotou 285 stupňů Celsia. Pomocí krokových motorů se pak filament nanáší na vyhřívanou desku s teplotou 90 stupňů Celsia," představuje Karel Červenka, vedoucí kroužku 3D tiskárny. „Filament, který používáme, je ABS plast, který je zdravotně nezávadný. Můžete z něj klidně udělat hrneček na pití. Je to ten samý plast, ze kterého jsou například příbory v letadle," dodává Červenka.

ANKETA: Co si chcete vyrobit?

Marek Čunát:
Myslel jsem si, že bych se pokusil o něco většího. Proto bych rád vyrobil třeba nějakou hlavu.

Dominik Smola:
Chtěl bych se naučit nějaké těžší věci. Ale abych byl upřímný, nic konkrétního mě nyní nenapadá.

Kryštof Vazač:
Mým snem je se v kroužku nakreslit a poté vyrobit nějaké letadlo. To bych měl velkou radost.

DETAIL. Na 3D tiskárně lze vyrobit výrobky různého druhu.

Autor: Radek Papáček

10.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 14 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - recepční na ubytovně + drobné administrativní práce , Pracovní doba: turnusové služby - 2 dny 07:00-19:00 hod., 2 dny 19:00-07:00 hod., 4 dny volno.. Pracoviště: 3h property, družstvo - ubytovna laguna, Pražská, č.p. 348, 397 01 Písek 1. Informace: Ivana Maříková, +420 725 592 178.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 9 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená PRACOVNÍK NA OBSLUHU BIOPLYNOVÉ STANICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP skup. T, B, zodpovědnost, ochotu učit se novým věcem; vzdělání - obor elektro popř. strojní výhodou, Náplň práce: manuální práce - práce s nakladačem, údržbářské práce , Pracovní doba: 3 směny + střídání So, Ne; pracoviště Písek (průmyslová zóna); nástup možný ihned, První kontakt pouze na tel. 777 118 571 - p. Brabec, popř. zašlete životopis na email: brabec.milan@smart-bioenergy.eu. Pracoviště: Smart bioenergy s.r.o. - bioplynová stanice písek, Stanislava Maliny, č.p. 489, 397 01 Písek 1. Informace: Milan Brabec, +420 777 118 571.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 14 200 Kč

Porážeči zvířat, bourači masa PORÁŽEČI ZVÍŘAT, BOURAČI MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Práce s masem, výroba a expedice masových výrobků, fyzicky náročná práce., , Pracovní doba: jedna směna ranní nebo noční dohodou, noční směna od 2,00 hod. do 10 hod., , První kontakt: tel. 602 356 357 nebo email: Kristina.kubesova@baucp.cz. Pracoviště: Bau consult praha, s.r.o. - maso uzeniny písek, Samoty, č.p. 1533, 397 01 Písek 1. Informace: Kristina Kubešová, +420 602 181 863.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK-CE. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis činnosti: základní sociálně právní poradenství, vedení sociální dokumentace, individuální plánování, jednání se zájemci o službu a aktivizační činnost (tj. cvičení s klienty, aktivity na zahradě, paměťové hry, čtení, nácvik jemné motority atd.), , Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou., , Místo práce: Domov Rakovice, domov se zvláštním režimem, Rakovice 32, 398 04 Čimelice (cca 25 km od města Písek)., , Požadujeme: , - vysokoškolské vzdělání dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách § 110, - laskavý přístup, schopnost týmově spolupracovat, spolehlivost, zodpovědnost, příjemné vystupování, empatii, psychickou odolnost, respekt ke stáří a lidské důstojnosti, - dobré komunikační dovednosti, samostatnost, flexibilitu, - aktivní práci na PC (především MS Office, Internet, Outlook), - řidičský průkaz sk. B, aktivní řidič, , Platové podmínky:, Mzda 18 000 - 22 000 Kč dle délky praxe v oboru, možnost získání osobního ohodnocení za aktivizační činnost, , Nabízíme:, Příjemné pracovní prostředí, motivační finanční ohodnocení, individuální přístup k loajálním zaměstnancům, , Životopis je možné zaslat po domluvě na telefonu č. 725 606 030 na e-mail: reditelka@domovrakovice.cz. Pracoviště: Porsl. s r.o. - domov rakovice, 398 04 Čimelice. Informace: Miriam Marušková, +420 725 606 030.


SDH Mirovice.
2

Mirovická zásahová jednotka letos vyjela ke 44 událostem

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

V Písku začal folklorní festival

Písek - Ve čtvrtek 16. srpna začal v Písku 24. ročník Mezinárodního folklorního festivalu, který potrvá do neděle. Jeho hlavní program se odehraje v Palackého sadech, kde ho také ve čtvrtek v podvečer zahájila vystoupení několika zahraničních souborů.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT