Bezpečnější cestu do školy by už brzy měli mít žáci Základní školy J. K. Tyla Písek. Děti i učitelé se totiž zapojili do projektu Na zelenou bezpečně a ekologicky na cestách do školy.

„Zatím se naštěstí v okolí školy nestala žádná havárie, které by se účastnil náš žák, ale i tak je třeba tuto problematiku řešit, protože se stále zvyšuje intenzita dopravy. Nedávno se stala nehoda, při níž auto porazilo jednoho našeho učitele,“ vysvětlil ředitel školy Pavel Koc. Škola navíc leží mezi dvěma rušnými ulicemi, Kollárovou a Tylovou. Nebezpečný je zvláště vjezd od Kollárovy ulice.

„Samozřejmě jsme věděli o rizicích, která s sebou nese cesta do školy, chtěli jsme si to dobře promyslet a vytipovat nebezpečná místa. Spolupracovali jsme s odborníky, kteří navrhli řešení nebezpečných míst, a také jsme zpracovali zprávu na základě dotazníků, které jsme rozdali všem žákům jak v mateřské, tak základní škole,“ dodal ředitel Koc.

Podle něj si děti, kterým při vyplňování pomáhali rodiče, díky pojmenování problémů lépe uvědomí, jaké nebezpečí jim hrozí. „Dětem to určitě pomohlo, už proto, že mohly navrhovat řešení. Začali jsme se koukat na tuto věc z jiného pohledu, a to je asi to nejdůležitější,“ doplnil Koc.

Dopravní studii předala škola v úterý vedení města a teď se bude snažit získat peníze, aby se povedlo nebezpečí na cestách snížit. Kromě předání studie otevřela škola zamykatelný kolostav, aby zabránila krádežím kol. Navíc 16 procent žáků řeklo, že by si přáli jezdit do školy na kole.