Do akce se zapojila nejen dopravní ale i pořádková policie. Kontroly se ve čtvrtek konaly například na hraničním přechodu Dolní Dvořiště ale i dalších místech. Během dne prověřili desítky řidičů policisté podpraporčík Jitka Hirschová a praporčík Petr Vaclík. Stihli načapat deset hříšníků, kteří překročili rychlost a jednoho turistu dokonce zachránili, s vidinou zahraničního odpočinku doma totiž zapomněl doklady od automobilu a řidičský průkaz.

Většina míří do Chorvatska

Martin Petrák vyrazil s rodinou z Dobříše do Chorvatska. „Kontrola nás nepřekvapila, počítali jsme s tím, že může nějaká cestou být,“ usmíval se. Na dovolenou se speciálně nepřipravovali. „Ale technický stav vozidla jsme nechali zkontrolovat před cestou, abychom se mohli na vůz spolehnout. Jedeme do Dalmácie k Zadaru, děti se moc těší,“ upřesnil.

Speed maraton. Ilustrační foto.
Policisté načapali téměř sto jihočeských řidičů překračujících rychlost

Martin z Prahy s manželkou měl pech. Na dovolenou se prý chystali ve spěchu a měli zaplacený trajekt na určitý čas. Díky policii ale zjistili, že doma nechali technický průkaz od automobilu a řidičák. „Vzali jsme si jen pasy, pro to ostatní se musíme bohužel vrátit,“ řekl smutně s tím, že je čeká znovu asi dvě stě kilometrů do hlavního města.

I s koly cestovala další rodina. Kudrnáčovi. Dechová zkouška i doklady byly v pořádku, a tak s úsměvem odjížděli. Hlava rodiny David Kudrnáč prozradil, že je také čeká rodinná dovolená v Chorvatsku. Kontroly tohoto typu kvituje. „Je dobře, že tu na hranicích policisté jsou. Auto jsem měl v servisu, provedena byla i kontrola pneumatik, s sebou máme plnou nádrž a dobrou náladu,“ uvedl, že to k cestě k moři stačí.

Kontroly vítá

Ivana Lašanová dostala pokutu už v Českém Krumlově, kde bohužel špatně zaparkovala. Na hranicích, kdy mířila do práce, už si mohla pouze vylepšit dnešní skóre. „Alkohol nepiju, jezdím předpisově, takže nemám problém s podobnými kontrola, spíše je vítám,“ zmínila, když přijímala odměnu od policistů. Kontroly totiž zároveň propojili s 9. ročníkem akce Řídím. Piju nealko pivo! a rozdávali zastaveným řidičům nealkoholický zlatavý mok a jednorázové alkohol testery.

Ilustrační foto.
Policisté si posvítili na cyklisty. K nešvarům patří i jízda na kole po chodníku

Praporčík Petr Vaclík u policie pracuje 28 let, ne všechny kontroly jsou podle něj tak příjemné, jako ty dnešní. „Na práci venku jsme zvyklí a baví nás, dneska je hezky a lidé se usmívají,“ popsal. „Je spousta slušných řidičů, ale taky těch druhých,“ dodala jeho kolegyně Jitka Hirschová s tím, že občas se potkají i s agresivními osobami, třeba pod vlivem drog, či alkoholu.

Důležité je plánovat odpočinek

Řidiči nemají podle policejního mluvčího Milana Bajcury zapomenout na plánování cesty. „Připravit by si měli i přestávky, pokud cestují například až do Chorvatska, protože cesta po dálnici je v tomto počasí velmi únavná,“ vysvětlil s tím, že na 800 a více kilometrů nestačí jedno zastavení.

Policie. Ilustrační foto.
Policisté zkontrolovali na jihu Čech 436 vozidel

Za porušení opakované porušení stanovené rychlosti řidiči hrozí ve správním řízení pokuta až do výše 10 tisíc korun, či zabavení řidičského oprávnění. Další bezpečnostní akci podobného ražení plánuje policie i na sváteční dny v prvním červencovém víkendu.