Mistrovství světa v Rotterdamu, kde se potkali nejlepší z nejlepších, se českému závodníkovi vydařilo. Ivan Bambuškar si věřil na čtvrtou příčku, vybojoval nakonec páté místo z celkových dvanácti. „Mám možnost startovat v této kategorii naposledy ještě příští rok. Uvidíme, zda to bude ještě lepší,“ poznamenal s tím, že nominaci už si zajistil.

Týden po mistrovství světa se účastnil závodu na domácí půdě Czech cup Skelná Huť pod Ralskem, kde se mu i přes nevydařené sekací disciplíny podařilo dokončit na třetí příčce v hlavní kategorii. O další týden později už bojoval na mistrovství Francie s mezinárodní účastí v Saint Bonnet de Joux. Tady se mu dařilo výtečně, získal zlato. „Sešlo se to všechno dobře. I štěstí přálo. Můj největší konkurent zařízl v jedné disciplíně hůř než já a už to nedohnal,“ zhodnotil čtyřiadvacetiletý Ivan Bambuškar.

Ivan Bambuškar propadl timbersportu už v dětství. Nyní míří na mistrovství světa.
Martin Komárek má nástupce. Dvoumetrový dřevorubec z Písecka drží světový rekord

Závodní sezona v timbersportu trvá zhruba od dubna do září, tedy ještě zdaleka nekončí. Koncem července čeká Ivana Bambuškara mistrovství Polska. Až přes zimu je pauza. „Dřevo zmrzne a nejsou dobré podmínky ani pro trénování. Když je zima, svaly tuhnou a člověk je náchylnější ke zranění,“ popsal závodník, který má před sebou poslední juniorskou sezonu. Pak ho čeká přestup do hlavní kategorie, kde například přibudou i nové disciplíny.

Ivan Bambuškar pochází z lesnické rodiny, sám se prací v lese živí. Svět dřevorubeckého sportu ho ohromil už v pěti letech, v sedmnácti začal trénovat. K timbersportu ho přitáhl a začal trénovat rodinný přítel Martin Komárek, který patřil ke světové špičce. Loni při tragické nehodě bohužel zemřel.

Ivan Bambuškar, který měří 197 centimetrů, má za sebou řadu úspěchů na českých i zahraničních závodech. V roce 2021 se mu podařilo poprvé nominovat na mistrovství Evropy. Mimo jiné má na kontě také juniorský světový rekord ve Stock Saw.