Ministerstvo dopravy vybralo vítěze tendru, a tak by dostavba dálnice D4 měla začít už na jaře. Vláda schválila smlouvu s konsorciem DIVia, které tvoří francouzské firmy Vinci a Meridiam. Stavět bude česká společnost Eurovia, která je dceřinou společností skupiny Vinci. V soutěži konsorcium uspělo s nabídkou 16,55 miliardy korun. Stavět se bude formou projektu PPP (Public Private Partnership). „PPP projekt funguje tak, že stát přenechá stavbu koncesionáři. Ten ji poté určitou dobu provozuje a od státu za to dostává zaplaceno,“ vysvětlil mluvčí Ministerstva dopravy ČR František Jemelka.

V Česku jde o první PPP projekt, kdy dálnici postaví a následně bude provozovat soukromá firma. Výhodou je i úspora času.

Pro stát je podle mluvčího Ministerstva dopravy Františka Jemelky výstavba formou PPP výhodná zejména ve chvíli, kdy má připravenou celou řadu projektů dopravní infrastruktury, které chce realizovat v co nejkratším čase. „Přidanou hodnotou pro řidiče bude dlouhodobá garance kvality povrchu,“ upřesnil mluvčí.

Stavba silnice. Ilustrační foto.
Jižní tangentu u Budějovic za 845 milionů vybudují firmy COLAS a Firesta-Fišer

Další postup dostavby se bude odvíjet od schválení PPP projektu na D4 v Poslanecké sněmovně. Mělo by se tak stát v polovině února. Poté dojde k podpisu smlouvy a zahájení stavby.

Mapa dálnice D4.Zdroj: MDČR

Mapa dálnice D4. Zdroj MDČR

„Ta zahrnuje dvaatřicet kilometrů novostavby D4 od Hájů u Příbrami po Mirotice v Jihočeském kraji, kde navazuje na již provozovanou část D4 z Mirotic do Písku, kterou bude vybraný koncesionář také provozovat,“ dodává mluvčí Ministerstva dopravy s tím, že stavět by se mohlo začít už v březnu.

Součástí dostavby dálnice D4 je rovněž obchvat Čimelic na Písecku. Obyvatelé Čimelic už jeho stavbu dlouho vyhlížejí, odvede totiž především kamionovou dopravu z obce. „Dálnice měla být už v roce 2000 a termíny se neustále mění. Rozhodně nám s výstavbou obchvatu ubude nákladních i osobních aut na průtahu obcí a na přechodech se bude dát přejít,“ říká starosta Čimelic Vladimír Pánek.

Očkování v jihočeském kraji zahájeno. Jako první budou proočkování proti COVIDU-19 senioři starší osmdesáti let.
Osmdesátníci zamířili na očkování: „Za tři týdny znovu a už to bude dobré"

Zprovoznění dálnice D4 uleví také Mirovicím. Podle starosty Josefa Vejšického je to pro město dlouho očekávaná událost. „Stavba vyřeší nebezpečnou křižovatku na Lety, kde jsou často vážné dopravní nehody. Měli bychom mít také lepší příjezd do města, protože budeme na hlavní trase,“ vypočítává výhody nové dálnice Josef Vejšický.

První řidiči by se po dokončené dálnici D4 mohli projet v roce 2024.