Ale co ti, kteří o nebezpečí pro své zdraví ani netuší? „Lidé by se měli více zajímat o své zdraví. Jednou z příležitostí, jak si mohou zdarma ověřit hladinu cukru v krvi, je naše akce, kterou pořádáme každoročně v návaznosti na Světový den diabetu. Je to bezplatné veřejné měření glykemie, krevního tlaku a za mírný poplatek také měření cholesterolu," připomněl Jiří Toman, předseda píseckého pobočného spolku Svazu diabetiků ČR.


Veřejné měření se v Písku uskutečnilo včera v prostorách Českého červeného kříže. Na měření glykemie a krevního tlaku se podílely studentky Střední zdravotnické školy Písek Aneta Koláříková, Lucie Smetáková, Pavlína Bláhová a Vendula Černá. „Hladina cukru v krvi je v normě," uklidnila Lucie Smetáková Miloše Ježka, jednoho z těch, kteří včera tuto veřejnou akci navštívili.

Zájemci se od zdravotníků také dozvěděli, jak se dá diabetu druhého typu předcházet a jaká jsou rizika tohoto onemocnění. Před blížícími se vánočními svátky si mohli diabetici, ale i další zájemci odnést recepty na vánoční cukroví a vánočku bez cukru. „Recepty mám vyzkoušené a v rodině i mezi známými se osvědčily," říká Helena Čápová z píseckého spolku Svazu diabetiků ČR.

Předseda Jiří Toman pozval veřejnost na další akci. „Dnes se diabetici, ale i další veřejnost mohou zúčastnit pochodu proti diabetu. Sejdeme se ve 13 hodin u Kulturního domu v Písku," upozornil Jiří Toman.