„Letos je tématem Zažijte knihovnu jinak a pro každou cílovou skupinu připravíme atraktivní využití volného času," připomněla Bedřiška Štěpánová z pořádající organizace.

V Městské knihovně Písek začíná program hned v pondělí 5. října v 17 hodin přednáškou Jiřího Práška, ředitele Prácheňského muzea, o historii píseckého školství. Ve stejný čas v úterý bude spisovatelka Iva Mrkvičková číst z knihy Psí historky.

Ve středu v 10 hodin začne v dětském oddělení knihovny program na téma Vyzkoušej si skřítka Všeználka určený dětem od dvou let. „Různé generace čtenářů jistě zaujme multižánrový festival Večer otevřeno ve středu od 17 do 21 hodin. Vystoupí zde písecká kapela French Touch, návštěvníci uvidí dramaticko – improvizační šou – ou a film Duchové moře, budou svědky poetického duelu a mohou se zúčastnit turnaje v deskových hrách," informovala Věra Vodvářková z Městské knihovny Písek.

Na programu Týdne knihoven v Písku je dále například beseda o mlýnech na Smetiprachu s Jaroslavou Pixovou, čtení Policejních pohádek (čtvrtek) a páteční workshop Udělej si draka. V pátek od 8 do 10 hodin se bude v knihovně podávat ranní káva.

Kromě těchto akcí se noví čtenáři mohou po celý týden registrovat zdarma, úplní začátečníci se seznámí s internetem, pod názvem Skryté poklady bude pro zájemce připravena výstava zajímavých knih. Zaujme jistě i výstava rukodělných výrobků pocházejících z Creativ Café. „Zapomnětliví čtenáři si do všech oddělení mohou přijít pro amnestii upomínek," dodala Věra Vodvářková. 

Městská knihovna Milevsko

Milevsko – Tradiční akce, jak potvrzuje ředitelka Petra Bláhová, nebudou chybět příští týden v milevské městské knihovně. I tady se zapojili do celorepublikové akce Týden knihoven. „Pro naše čtenáře jsme připravili amnestii na sankční poplatky po celý týden v celé knihovně a registraci zdarma ve středu na všech odděleních," avizuje Petra Bláhová.

Kromě toho se budou v knihovně konat kulturní akce. První z nich je výstava Albánie – Země neomezených možností a zážitků, jejíž vernisáž se koná v pondělí 5. října v 17 hodin.

Jedná se o fotografie z cest po severní Albánii místního obyvatele Josefa Luxemburga. Výstava je k vidění do 27. října.

Středa 7. října je ve znamení LiStOVáNí, což je cyklus scénických čtení. Jeho pořadatelem je knihovna, která zvolila jako místo konání opět Galerii M. Tentokrát prostor od 19.30 hodin dostane kniha Michala Viewegha Zpátky ve hře. Účinkujícími budou Alan Novotný a Markéta Lánská.

Součástí Týdne knihoven je i páteční povídání začínající v 17 hodin. Zájemci se díky němu budou moci podívat do Afriky. Eva Taterová bude konkrétně hovořit o Maroku, Ghaně, Zambii a Jihoafrické republice.

„Také zveme na Hildegardu, která je bohužel až po Týdnu knihoven, ale bude stát za to," říká ředitelka Petra Bláhová.

Půjde o pořad Láska je nikdy nehasnoucí oheň, který se odehraje ve čtvrtek 15. října v Latinské škole v areálu premonstrátského kláštera. Diváci se seznámí s mimořádnou osobností 12. století Hildegardou z Bingen, která byla abatyší, magistrou, teoložkou, skladatelkou i malířkou. Scénář připravila a Hildegardu přiblíží známá herečka a dabérka Milena Steinmasslová. Hrát a zpívat bude Hana Blochová.

Vstupné na výstavu a přednášku se neplatí, stejně tak LiStOVáNí je zdarma. Za pořad o Hildegardě dají příchozí 80 korun, předprodej se koná v knihovně. 

Městská knihovna Protivín

Protivín – Městská knihovna Protivín se připojuje k Týdnu knihoven několika akcemi. Už v neděli 4. října se v protivínském domě kultury uskuteční dětské divadelní představení O zlaté rybě v podání souboru Pruhované panenky. Začíná v 16 hodin.

V úterý 6. října od 19 hodin se v domě kultury koná přednáška Hrady – hrádky – tvrze v našem regionu. Přednášet bude Martin Pták, archeolog Prácheňského muzea v Písku.

Pro zájemce o historii bude připravena soutěž České hrady v 15. století. Zájemci obdrží v knihovně lístek se zadaným úkolem a zde ho také vyplněný do 30. října odevzdají. „Ze správných odpovědí vylosujeme výherce, který obdrží dvě volné vstupenky na film dle vlastního výběru do protivínského kina," uvedla Sylva Karfíková, vedoucí městského kulturního střediska.

Pro děti chystá knihovna výtvarnou soutěž Malujeme rytíře, malujeme princezny (prince, krále), malujeme hrad a pro nejmenší soutěž Pan král z pohádek.

V prostorách knihovny bude k vidění tematická výstavka měsíce České hrady, hrádky a tvrze v literatuře.

Kromě toho budou platit 
i tradiční akce Týdnu knihoven jako například registrace nových čtenářů zdarma po dobu jednoho roku nebo exkurze skupin.