Někdo má rád točenou, jiný preferuje kopečkovou. Centrum Písku nabízí velký výběr v obou variantách. Zmrzlinu často nabízí cukrárny nebo restaurace, funguje tu ale i několik zmrzlináren. Kopeček zmrzliny stojí kolem 35 až 40 korun, točenou obvykle zmrzlináři nabízí ve více velikostech, jejichž ceny se pohybují od 20 do 50 korun.

Na webu Píseckého deníku mohli lidé ve druhé polovině července hlasovat o svou nejoblíbenější zmrzlinu v Písku. Anketu s přehledem vyhrála Zmrzlina Fantazie neboli čimelická zmrzlina, která funguje v Heydukově ulici druhou sezonu. Čtenáři mají rádi také stánek na Fügnerově náměstí, kde bývá každý den na výběr několik druhů točených zmrzlin. Třetí příčka patří italské kopečkové zmrzlině, kterou nabízejí v pizzerii San Marco na Velkém náměstí.

Tropické teploty lákají nejen k vodě, ale i na zmrzlinu.
ANKETA: Kde je v Písku nejlepší zmrzlina? Hlasujte pro svou oblíbenou

Točená čimelická zmrzlina všemožných příchutí a velikostí láká především na výbornou chuť a kvalitu. Na té si majitel provozovny zakládá. „Kromě vanilky si všechny příchutě děláme sami. Zmrzlina je domácí a vyráběná z kvalitních surovin," říká Karel Krejčík. V nabídce má ohromné množství příchutí. Každý den je vanilka, která je podle něj jednoznačně nejoblíbenější. Na předních příčkách se drží také čokoláda, míša či slaný karamel. V Čimelicích je na výběr z většího množství příchutí, ne všechny se dělají i v Písku. „V Čimelicích máme čtyři stroje, tedy i větší nabídku. Jinak je to ale stejná zmrzlina, stejné recepty, stejné chutě," podotýká Karel Krejčík, který za zavedenou značkou čimelické zmrzliny stojí. Vymýšlí příchutě, míchá a v Heydukově ulici také zmrzlinu točí.

V Čimelicích funguje oblíbená zmrzlinárna osmou sezonu, v Písku je teprve od loňského května. Ještě předtím dělal Karel Krejčík ve Strakonicích a ve Volyni. „Začínali jsme klasicky s opočenskou zmrzlinou, jako to dělá většina lidí, ale chtěli jsme zkusit něco víc," líčí začátky čimelické zmrzliny.

Loni fungovala Zmrzlina Fantazie v Heydukově ulici do listopadu, v Čimelicích však není neobvyklé prodávat točenou ani v prosinci. Do kdy přesně bude letos otevřeno, zatím není jasné. Důležitou roli hraje počasí.