Ti jsou spolu s TOP 09 a ANO 2011 ochotni utvořit s ČSSD duhovou koalici se silným mandátem, ale vetují na post starosty lídra ČSSD Ondřeje Veselého i trojku kandidátky a ve volbách až sedmého zvoleného soc. dem. kandidáta Romana Ondřicha.

Sedmička soc. demokratů si závěr jednání nechá pro sebe až do schůzky čtyř stran, která se uskuteční v pondělí. Zástupci ČSSD, Jihočechů 2012, ANO 2011 a TOP 09 se sejdou na půdě TOPky. „Nechci podmínku Jihočechů komentovat. Nám jde prioritně o vytvoření stabilní koalice. Ta je možná s ČSSD, ale i jako koalice pěti stran pravého středu," řekl lídr TOP 09 Josef Knot.

Sociální demokraté mají ještě dnes ve hře o senátní křeslo Karla Kratochvíleho. Ten je zároveň zastupitelem a tudíž i možný kandidát ČSSD na starostu. „Senátní volby v rozhodnutí nezveřejnit závěr schůzky roli úplně nehrají. Pochopitelně se ale Karel Kratochvíle bude moci od neděle více věnovat vyjednávání," řekl k situaci Michal Turek.

„Rozumíme argumentům Jihočechů, ale v žádném případě nebudeme nijak do personálních záležitostí jiných stran zasahovat," uvedl Jiří Hořánek, lídr ANO 2011.

Zastupitelé za ANO 2011 Jiří Hořánek, Marek Anděl a Josef Keclík se ve čtvrtek měli sejít s dalšími členy hnutí. „Schůzku jsme nakonec odvolali. Čekali jsme na výsledek jednání mezi ČSSD a Jihočechy 2012. Zatím nemáme informaci, jak ČSSD bude reagovat na požadavek Jihočechů na obsazení postu starosty," řekl včera Jiří Hořánek. S kolegy se nyní připravuje na schůzku všech zvolených zastupitelů, kterou starosta Ondřej Veselý svolal na pondělí. „Předpokládám, že se zde bude hovořit o přípravě a svolání ustavujícího zasedání zastupitelstva města Písku," dodal Jiří Hořánek.

Jmenovitý požadavek Jihočechů 2012 na obsazení místa starosty překvapil komunisty. „Až dosud to po komunálních volbách v Písku bylo tak, že o obsazení funkce starosty města rozhodovala vítězná strana a nikdo si nepřisvojoval právo jí do toho mluvit," připomněl Karel Vodička, lídr KSČM. Komunisté se dosud koaličních jednání nezúčastnili, ale na jednu schůzku se již připravují. „Nechci říkat, že jde o budoucího partnera nebo spolupracovníka. Zatím budeme porovnávat volební programy a hledat průsečíky," dodal Karel Vodička.