„Nejhorší je to v okrese České Budějovice, převažují základní školy, nejméně se covid vyskytuje ve školách mateřských,“ sdělila.

V současné době řeší podle jejích slov hygienici výskyt nákazy covid-19 v asi 90 školách, v karanténách je přibližně 110 tříd.

„Aktuálně evidujeme 19 clusterů ve školách, to znamená, že máme tři a více pozitivních jedinců ve vzájemné souvislosti,“ vysvětlila Nosková.

Testování na covid-19, ilustrační foto.
Počty pacientů s covidem se zdvojnásobily, děti budou mít covidové prázdniny

Ve čtvrtek 21. října v kraji přibylo 313 nakažených, z toho více než 40 procent jsou školáci a středoškoláci.. „Mezi dospělými vidíme v posledních dnech největší nárůst u skupin ve věku od 35 do 55 let, ti starší jsou pak již více očkovaní,“ doplnila ředitelka KHS Kvetoslav Kotrbová.

Zpomalí epidemii

Situace je podle Kotrbové stále mnohem lepší než před rokem, kdy k 21. říjnu bylo v kraji 821 nových případů. „Tehdy už nabírala první podzimní vlna na dynamice,“ upozornila Kotrbová.

Ilustrační foto.
Školáci na Českobudějovicku si kvůli covidu možná prodlouží prázdniny

Doporučení hygieniků i hejtmana Jihočeského kraje o prodloužení podzimních prázdniny má tak v současnosti opodstatnění. „Když děti zůstanou 9 dní doma, sníží se počty kontaktů a zpomalí se šíření epidemie,“ uzavřela.