V úterý hasiči vyjížděli ke třem požárům

Písecko - V úterý 21. dubna odpoledne řešili písečtí profesionální hasiči tři požáry. Všechny se podařilo uhasit bez vzniklé škody. Hodinu po poledni vyjížděli Na Ptáčkovnu, kde hořel klest. K požáru došlo pravděpodobně po pálení. "Hasiči v těžko přístupném terénu museli nasadit pro dostatek vody na požářišti plovoucí čerpadlo," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů s tím, že požár se dostal až do kořenů blízkého porostu. V půl čtvrté čekal hasiče stejný požár, ale na výrazně větší ploše, a to 100 x 50 metrů. Hasiči hořící trávu v Brabencově ulici v Písku hasili přibližně hodinu. Do třetice šlo o požár sazí v komíně v domě v Albrechticích nad Vltavou.

Písek má nové elektronické úřední desky a infoboxy

Písek - V rámci postupné digitalizace veřejné správy pořídil Písek dvě nové elektronické úřední desky. Nacházejí se u Nového mostu a na Velkém náměstí. Dále má město několik nových interaktivních infoboxů umístěných v širším centru města a interiérovou dotykovou info-obrazovku do Turistického informačního centra. Veškerá zařízení dodala firma EMAM, s. r. o., za celkovou cenu 1,3 milionu korun bez DPH. "Oba projekty byly podpořeny dotačními prostředky Evropské unie z Integrovaného regionálního operačního programu,“ informoval Miloš Prokýšek z organizační složky Smart Písek. Elektronické úřední desky jsou podle jeho slov napojeny přímo na data z městského úřadu i spisovou službu a umožňují nahlížet 24 hodin denně na všechny aktuálně zveřejněné dokumenty. "Výhodou je, že zařízení není omezeno plochou jako fyzické úřední desky a je tedy uživatelsky velmi přívětivé, zejména co do přístupnosti a přehlednosti zveřejněných materiálů," doplnil. Infokiosky napojené na piseckem.cz nabízejí uživatelům na jednom místě přehledné turistické tipy a informace z Písku a okolí.

Výměna vodovodních armatur si vyžádá noční odstávku vody v části Písku

Písek - Hlavní vodovodní uzávěry (šoupata) vymění v noci z pondělí 27. na úterý 28. dubna pracovníci vodohospodářské společnosti ČEVAK v křižovatce u píseckého gymnázia. Krátkodobé omezení dodávky vody se bude týkat ulic Komenského, Gregorova, Podskalí, Píseckého a Kocínova. „Práce budeme provádět od pondělních 23 do úterních 4 hodin ráno, abychom nemuseli přerušovat dodávky pitné vody v časech, které jsou pro dotčené domácnosti velmi frekventované vzhledem k pokračující pandemii. Proto jsme zvolili noční hodiny, kdy víme, že odběr je takřka nulový,“ upřesnil vedoucí provozní oblasti Západ Petr Matoušek.

Vodovodní armatury rozdělují vodovodní síť na kratší úseky a tím zlepšují její ovladatelnost. „Výměna pomůže například při hledání a opravách poruch a s nimi spojenými odstávkami vody. Termín výměny šoupat jsme koordinovali s harmonogramem prací na opravě horkovodu, takže spojíme obě akce a minimalizujeme tak dopad na odběratele,“ doplnil Petr Matoušek s tím, že po dokončení prací spojených s výměnou vodovodních uzávěrů bude vodovodní síť v dotčených ulicích postupně odkalena.

Poplatek za odpad bude možné zaplatit až do konce srpna

Písek - S ohledem na nouzový stav město Písek prostřednictvím finančního odboru prodloužilo pro občany termín úhrady poplatku za odpad až do 31. srpna. Hotovostní platby a platby kartou však budou přijímány teprve od 1. června. Do té doby je možné platit pouze bezhotovostně převodem na účet. Poplatek v Písku činí 440 korun na poplatníka.