VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co je smyslem života? Možná nepídit se příliš po jeho smyslu a žít

Písek /ŠTAFETA PÍSECKÉHO DENÍKU/ – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Učitelka Silvie Volfová předala štafetu podnikatelce Lence Tošičové.

25.1.2015 6
SDÍLEJ:

Lenka Tošičová.Foto: Archiv L. Tošičové

Čím jste chtěla být v dětství a jak jste se ocitla za pultem zlatnictví?
 
V dětství jsem měla různé zájmy. Především jsem ráda pracovala s dětmi – jezdila jsem na tábory jako instruktorka a vedoucí. Dále odmalička zbožňuji knihy, miluji svůj rodný jazyk a ráda se učím cizí jazyky. Takže mé představy o budoucím povolání byly – učitelka, tlumočnice nebo knihovnice. Tyto sny měly společného jmenovatele – komunikaci s lidmi. Alespoň to se vyplnilo – s lidmi si povídám denně. 
  Po maturitě na gymnáziu jsem nastoupila na pedagogickou fakultu. V té době, čerstvě po revoluci, rodiče otevřeli první soukromé klenotnictví v Písku. Já se sestrou jsme v obchodě občas vypomáhaly a postupně jsme se staly trvalou součástí firmy. Někdy sama nevěřím tomu, že jsem zde již přes 20 let…

Jak byste popsala podnikání těsně po revoluci a v současné době?
Každá doba má svá úskalí. Začít podnikat počátkem devadesátých let byl obrovský krok do neznáma. Můj tatínek (původním zaměstnáním lesník) a maminka, vedoucí prodejny Klenoty, se rozhodli tento krok udělat. Učili se za pochodu a celý svůj tehdejší život zasvětili obchodu. Možná byli ve správný čas na správném místě, ale především díky jejich obrovskému pracovnímu nasazení jim prodejna vzkvétala pod rukama. Zákazníci byli spokojeni a jejich řady sílily. Nesmírně mě těší, že někteří z nich k nám chodí dodnes. Ti, kteří si tenkrát kupovali snubní prsteny, dnes přicházejí pro dárky svým dětem k promoci…

Máme mnoho stálých klientů, za ta léta se naše vztahy nedají nazvat jinak než přátelskými. V dnešní době je stále těžší přilákat zákazníka. Nabídky na utracení peněz se na člověka valí ze všech stran, konkurence je výrazně větší, mnoho lidí dává přednost koupi přes internet. Od anonymních nákupů se chceme odlišit milým úsměvem, poradenstvím a také například servisem hodinek. Snažíme se vybírat stále nový a zajímavý sortiment zboží tak, aby si přišli na své zástupci všech věkových skupin. Osobně mě vždy potěší, když mi spokojený zákazník sdělí, že dárek, který pečlivě vybral, udělal někomu blízkému radost.

Co děláte, když nestojíte za pultem?
Volný čas strávím ráda s rodinou. Kolem našeho rodinného domu je stále co na práci, i když přiznávám, že zahradničení je výsadou mého manžela. Máme dva téměř dospělé syny, kteří jsou prima parťáky na výlety. V zimě rádi vyrážíme na lyže, v létě na kola a k moři.
Já chodím již několik let pravidelně cvičit do Siluety fitness. Schází se zde skvělá parta lidí, které vévodí úžasně empatická majitelka Petra Ješinová. Dobrá nálada, která se vyskytuje v prostorách Siluety, je vysoce nakažlivá. Ve výčtu svých zájmů nemohu samozřejmě zapomenout na pasivní odpočinek. Ráda strávím příjemné chvíle s knihou nebo s kamarádkami v sauně.

Smím se zeptat na vaše soužití s cizincem?
Můj manžel je srbské národnosti. Pověstný jižanský temperament se mu však vyhnul, takže žádná „Itálie" se u nás nekoná. Zlatko dělá čest svému jménu a je poměrně klidné povahy… Manželství s cizincem mě obohatilo v několika směrech. Celkem rychle a bezbolestně jsem se naučila jeho rodný jazyk. Od začátku našeho vztahu jsme však nepociťovali nijak výraznou jazykovou bariéru, jsme přece oba Slované. Dále jsem poznala jiný kraj – manžel pochází z malé vesnice nedaleko Banja Luky, částečně i „jiný mrav".

Srbové slaví svátky juliánského kalendáře podle pravoslavných křesťanských tradic. Například Vánoce začínají 6. ledna. Oslavují výhradně v rodinném kruhu. Jsou úzce spjaty s vírou a náboženskou tradicí. Příbytky zdobí místo stromku dubové větve a dárky se většinou nedávají. Hlavní hostina je 7. ledna ráno – pro nás trochu neobvyklé. Sotva vstanete, čeká na vás plný stůl, prohýbající se pod dobrotami, jimž vévodí pečené vepřové maso. Ještě jeden vánoční zvyk je zajímavý. Před jídlem si každý u stolu ulomí kousek čerstvě upečeného chleba. V bochníku je zapečen peníz a kdo jej najde, další se mu po celý rok samy posypou…

Jaké jsou vaše sny do budoucna? Co je podle vás smyslem života?
Smyslem života? Nevím. Možná nepídit se příliš po smyslu života a žít. Žít, tak jak sami toužíme. Uvědomit si, že když se nám podaří udělat někomu radost, je život hned veselejší. Do budoucna mám nějaká soukromá i profesní přání, ale ta hlavní jsou dvě. Přála bych si, aby šťastně žít uměli i moji milovaní synové. Především bych přála svým skvělým rodičům, aby si ještě dlouhá léta ve zdraví spokojeně užívali zaslouženého důchodu.

Lenka Tošičová předává štafetu Petře Ješinové, majitelce Siluety fitness. 

Autor: Redakce

25.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Veřejné měření tlaku a glykemie v roce 2016 v Písku.

Přijďte si zkontrolovat zdravotní stav

Ilustrační foto

Vyhrožoval matce fyzickou újmou

Lihovar v Blanici je na prodej, včelařům by se mohlo ulevit

Blanice – Lihovar, jenž před svým krachem provozovala společnost LIHO Blanice, je na prodej. Insolvenční správce Vít Jungbauer sice lihovar spravuje od jara, teprve nyní jej ale mohl nabídnout kupcům.

Ve středu 18. října navštívíme prvňáčky z Mirotic a Čimelic

Písecko - S novým školním rokem přichází Deník s unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Písecka.

Hledají muže snědé pleti

České Budějovice – Kriminalisté pátrají po 180 cm vysokém Robertu Oláhovi. Snědý muž váží kolem 90 kg, hnědočerné vlasy má po stranách vystříhané a vylepšené nagelovaným čírem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení