Čistička by měla být hotová do konce příštího roku. „Třetinu projektu a financí zabírá samotná čistírna odpadních vod, takže něco proinvestujeme ještě letos. Pak přijde na řadu páteřní síť, kde vznikne několik nových větví," uvedl starosta Čimelic Vladimír Pánek. Na řadě míst budou podle jeho slov napojené stávající sítě (větve), které už fungují.

Kompletní výměna kanalizace v Čimelicích by byla asi o dalších sto milionů korun dražší. „Důležité je začít, udělat čistírnu, páteřní síť a základní větve, aby se napojil maximální počet obyvatel. V následujících letech pak budeme podle financí připojovat další jednotlivé domy," konstatoval starosta. Zatím se tedy stavba týká větví, které napojí co nejvíce čimelických obyvatel.

Čistírna odpadních vod vyjde na 52 milionů korun bez DPH. Obec získala pětašedesátiprocentní dotaci, ale přesto si bude muset vzít úvěr. „Loni už jsme mimo jiné vysoutěžili i banku, která nám úvěr poskytne. Měli bychom mít splátky na dvacet let s tím, že můžeme pochopitelně splácet dřív," zmínil Vladimír Pánek.

Jak bude čističku provozovat, obec zatím neví. „Pokud si to necháme někým provozovat, většinu peněz dáme provozovateli. Chtěli bychom si čistírnu provozovat přes vlastní servisní organizaci. Tím bychom ušetřili nějaké peníze, které bychom mohli vložit do splátek a zaplatit tak úvěr dřív," nastínil starosta obce.

Čimelice letos doplatily úvěr na plynofikaci. Deset let splácela obec přes milion korun ročně. Úvěr bude mít tedy dál, jen nyní na čistírnu odpadních vod a kanalizaci.

Centrální čistírnu odpadních vod v rámci projektu Revitalizace Orlíku, který před časem inicioval Dobrovolný svazek obcí regionu Písecko, udělali například ve Zvíkovském Podhradí a nyní ji staví i v Orlíku nad Vltavou.

Revitalizace orlické nádrže

Projektem Revitalizace orlické nádrže se odborníci zabývají už pět let. Prvotní podnět vznikl u starostů přilehlých obcí, kteří chtěli řešit ubývající zájem turistů o destinaci. Jedním z hlavních důvodů nezájmu je totiž čím dál horší kvalita vody. Tu způsobuje fosfor, kterého je v Orlíku o dvě třetiny víc, než by mělo. Stavby čistíren odpadních vod v přilehlých obcích jsou jedním z řešení, jak eliminovat množství fosforu v Orlíku.