„Naším cílem je, aby v následujících pěti letech aspoň v jednom roce navštívilo Kaplanku a její expozice více než deset tisíc lidí," nastínil starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

V současné době sice do Kaplanky přijde třináct tisíc lidí ročně, ale převážná většina z důvodu, že tady sídlí infocentrum, jehož služby potřebuje. Zhruba tři tisícovky návštěvníků z toho prošly také výstavami. „Nejvíc lidí přijde samozřejmě během léta, a to jak do infocentra, tak navštívit expozice. Například za březen jsme měli jen 54 vstupů, teď už jsme na čísle 281 a když se podívám třeba na loňské září, měli jsme 653 platících návštěvníků. Jsou tam tedy velké rozdíly," zmínila pracovnice protivínského infocentra Marie Laňová.
Kaplanka může letos nabídnout zcela novou expozici, a sice kostru a dermoplast největšího žijícího ještěra varana komodského. Kromě toho zde zůstávají stálé výstavy, kterými jsou hrady a zámky ze špejlí Ladislava Nováka, díla protivínského rodáka Jiřího Koláře a kostry velkých zvířat. Zhruba po dvou měsících se obměňují nárazové výstavy.

Do Kaplanky zavítala také Jana Berková z Jihlavy. „Byla jsem tu už dvakrát. Poprvé to bylo s vnukem. To jsme navštívili Protivín kvůli krokodýlí zoo a pak jsme se sem šli podívat na kostry zvířat. To se mu líbilo. Mě zaujaly spíš hrady a zámky ze špejlí, nic takového jsem jinde neviděla," řekla Jana Berková, která v jižních Čechách ráda navštěvuje také Písek a Český Krumlov.

Lidé, kteří přijdou do infocentra, se nejčastěji ptají po krokodýlí zoo. „Zajímá je také, kde se tady mohou dobře najíst, v létě se ptají, kde se mohou vykoupat, co ještě navštívit v okolí a poslední dobou se hodně ptají i na dětské hřiště. Občas se tady podívají internet," vyjmenovala Marie Laňová.

Klíčem ke zvýšení návštěvnosti Kaplanky, a to si město uvědomuje, je právě krokodýlí zoo, kam za rok přijede přes čtyřicet tisíc lidí. „Tam by měl návštěvník dostat informaci, že ve městě je také Kaplanka či muzeum. Nejhorší varianta je ta, že člověk přijede, zaparkuje u zoo, projde si to tam a zase odjede. Chceme, aby lidé, kteří přijedou do Protivína, se tady zdrželi zhruba čtyři hodiny, navštívili kromě zoo také Kaplanku a muzeum a pokud možno se tady najedli nebo občerstvili," vysvětlil starosta.

Město zatím nemůže turistům nabídnout nocleh, jinak jim však vychází maximálně vstříc. Například parkování na náměstí je tady jako v jednom z mála měst stále zdarma. „Máme spočtené, že Protivín ročně navštíví zhruba sto tisíc lidí, což není málo. Cílem není dostat sem milion lidí, ale to, aby tady prošli co nejvíc zajímavých věcí. Pokud bychom v letošním roce dokázali, aby Kaplanku navštívilo pět tisíc lidí, budu to považovat za velký úspěch," řekl Jaromír Hlaváč.

Protivín zvažuje i možnost, že nechá udělat billboardy, které by stály u hlavní silnice. „Bylo by to na našich pozemcích, ale zřejmě to bude trochu složitější s povolením ze strany dopravního inspektorátu," dodal starosta.