„Firma, která cihelnu provozovala, nám to slibovala už několikrát. Ale nic se nedělo. Teď už mají mít opravdu nějakou firmu, která rekultivaci provede. A údajně má začít ještě letos, tak uvidíme," řekla starostka obce Lety Blanka Hlavínová.

Od roku 2008, kdy cihelna přestala fungovat, se až dodnes nestalo, co se týče vytěžených pozemků, nic. „Snažíme se spolu s báňským úřadem dohnat firmu k jednání. Naštěstí nezkrachovala a stále funguje, tak se máme aspoň na koho obrátit," zmínila starostka.

Cihelnu provozovala společnost Wienerberger cihlářský průmysl. Brání se tím, že obci začátkem října zaslala informaci, že v nejbližší době s rekultivací opravdu začne. „Likvidační práce by měly začít v říjnu nebo v listopadu. Nyní zpracováváme smlouvu o dílo," uvedl za firmu Tomáš Koryčánek.

Technická rekultivace by měla být podle harmonogramu hotová do června 2013 a hned poté má přijít na řadu biologická rekultivace. Ta by měla být dokončená do konce roku 2015. Vytěžené pozemky se mají vrátit k zemědělským účelům.