Nejkratší a v podstatě jediná přijatelná cesta mezi Dolními a Horními Nerestci vede přes louku, kde je pouze vyšlapaná pěšina. Už šedesát let tudy místní chodí například na vlak, ale ve dnech, kdy je mokro, se musí brodit bahnem. „Chodím tudy do Horních Nerestců na vlak téměř každý den. Jezdím do Čimelic nakupovat nebo na hřbitov, ale když prší nebo je mokro, je to tam na holiny. Moc se těším, až se tam jednou udělá zpevněná cesta, o které už se roky mluví," řekla šestasedmdesátiletá Růžena Hoštičková z Dolních Nerestců.

Její přání by se mohlo brzy splnit. „Je to velký problém obce, protože je to v podstatě jediná spojnice mezi oběma částmi Nerestců. Jde to sice obejít, ale je to podstatně dál," konstatoval starosta obce Vladimír Macoun s tím, že se zpevněním cesty se váhá už šedesát let.

Jedním z důvodů jsou nevyřešené pozemkové úpravy, na kterých už ale obec pracuje. „Některé pozemky potřebné pro dva metry širokou cestu musíme vykoupit, některé směnit a jeden majitel nám dokonce ten svůj přislíbil darem," vysvětlil starosta Nerestců.

Obec už zahájila přípravy na vybudování cesty. „Zatím jsme do toho dali deset tisíc korun, dalších třicet tisíc to ještě bude stát a to mluvíme jen o papírové podobě," uvedl Vladimír Macoun.

V současné době se cesta přes léto udržuje sekáním a přes zimu prohrnováním. „Občas i lidé, kteří tudy chodí, pěšinu prohrnou. Moje manželka žije v Nerestcích odmala a vyprávěla, jak už tehdy jako děti tudy chodili na vlak do školy a nosili si holiny, když bylo mokro. Ty si pak na zastávce přezuli a cestou zpět to samé," dodal starosta.

Pěšina spojující Horní a Dolní Nerestce je dlouhá zhruba sedm set metrů.