Dobrovolné hasiče v Milenovicích trápí kromě požárů především povodně. „Naposledy se nám tady vylila Blanice v roce 2013. Nebylo to katastrofální, voda se dostala „jen" do sedmi obytných domů, ale problémy máme s povodněmi pravidelně každý rok při jarním tání nebo přívalových deštích," konstatoval velitel sboru Václav Šupitar s tím, že od velkých povodní v roce 2002 se tady řeší protipovodňová opatření, na která Milenovičtí stále čekají.

Sbor dobrovolných hasičů Milenovice se přihlásil do soutěže Dobráci roku, kterou organizuje Český rozhlas České Budějovice.

Sbor je zařazen do JPO 5, ale vyjíždí na žádost i do okolních obcí. „Průměrně máme pět až šest zásahů za rok. Naše vybavení je, řekl bych, vyhovující. Máme dvě auta – tatru 
a avii, což pro vesnici naší velikosti stačí," podotkl starosta hasičského sboru Václav Plundrich.

Velkou chloubou milenovických hasičů je mládež. Funguje tady mladší přípravka, starší přípravka a dorost. „Mladší přípravku vede Jarka Šupitarová, starší přípravku Jirka Kvasnovský za pomoci sestry hasičky z Pasek Jany Vaněčkové a já mám na starosti dorost," uvedl vedoucí dorostu Vilém Plundrich.

Dnešní družstvo dorostu si podle svých slov vychoval od mladší přípravky. „Dneska už si ani nevzpomenu, kolik dětí mi takzvaně prošlo rukama. Byly to i děti z Krče nebo Pasek. Spolupráce mezi sbory 
v okolí funguje dobře," pokračoval vedoucí dorostu.

První děti v přípravce byly právě děti dobrovolných hasičů. „Nejlepší děti v hasičině jsou ty, jejichž rodiče jsou také hasiči, protože je k tomu vedou i oni. Nejvíc pyšný jsem na to, že můj syn dneska slouží na Temelíně, druhý syn tam jde také a dcera studuje hasičskou školu v Českých Budějovicích. Jsem hrdý na to, že se tomu věnují nejen jako dobrovolníci, ale také jako profesionálové," dodal Vilém Plundrich.

Milenovičtí hasiči mají také svoji specialitku – dělají vodní fontánu na různých akcích či oslavách. „Je to synchronizované s hudbou. Máme rozdělené dvě a dvě stříkačky a ovládám to dirigováním praporky. Použije se na to padesát šedesát hadic, takže na materiál je to náročné. Občas si něco půjčíme i od kolegů," přiblížil Václav Šupitar. Takové vystoupení dělali Milenovičtí před lety například 
v Protivíně, kde to mělo velký ohlas.

Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun.
Nyní můžete až do pátku 11. března do 15 hodin podpořit hasiče z Milenovic. Stačí poslat SMS ve tvaru
DOBRACI MILENOVICE na číslo 900 11 04.
Cena jedné SMS činí 4 koruny.