Ať už hledáte celodenní vyžití pro děti na čerstvém vzduchu nebo chcete nasát vůni přírody, vaším cílem může být zážitkový park Zeměráj. Devítihektarový areál plný zábavy i poznání funguje nedaleko Kovářova na Písecku desátým rokem. K jeho vybudování přivedla před lety majitelku Kateřinu Havránkovou absence podobného zařízení pro děti. „Na vlastní kůži jsem s malými dětmi zjistila, že není moc kam vyrazit. Většinou máte všude nějaké prolézačky, kde sedíte a dohlížíte na dítě, nebo ho můžete vzít do zoo. To je všechno skvělé, ale chybělo mi něco víc, což byla první motivace k založení Zeměráje. Tady je všechno, co se nám líbí, co máme rádi,“ zavzpomínala provozovatelka areálu.

Podoba archeoskanzenu vychází ze současných poznatků získaných archeologickými výzkumy a bádáním historických věd. Jedná se o rekonstrukci toho, jak se u nás žilo v raném středověku. „Pracovala jsem řadu let v památkové péči, vydávala jsem turistické průvodce, takže zkušenosti v oboru mám. Kromě toho mám kolem sebe šikovné lidi,“ vysvětlila Kateřina Havránková, že návštěvníci parku kromě zábavy také poznávají české dějiny a tradice.

Most v Mirovicích před rekonstrukcí.
Příští týden začne oprava mirovických mostů. Doprava městem pojede kyvadlově

Myšlenkou číslo jedna je, že si zde mohou návštěvníci všechno vyzkoušet, všechno si takzvaně osahat. „Děláme to hlavně s láskou. Pořád mě to baví a troufám si říct, že i všechny kolegy, které tady mám. Samozřejmě kdyby to nebylo rentabilní, nešlo by to,“ podotkla Kateřina Havránková.

Začátkem května odstartovala jubilejní desátá sezona parku. Zatím je otevřeno pouze o víkendech, během letních prázdnin pak každý den. Kromě běžného vyžití je na každou sobotu připraven zvláštní program. Zajímavá akce se uskuteční 17. června. „Jsme zapojeni do mezinárodní sítě archeologických muzeí v přírodě, jedná se o akci v rámci Evropských dnů archeologie. Bude to velká oslava slunovratu, během které se představí čtyřicítka účinkujících a nebude chybět doprovodný program,“ vyjmenovala majitelka areálu.

Květinová výsadba v Písku.
OBRAZEM: Krása střídá nádheru. Květinová výsadba v Písku sbírá samou chválu

Součástí parku je i hospůdka, která vaří tradiční staročeská jídla. Jedinou rezervu vidí provozovatelka v možnostech ubytování, které přímo v Kovářově nejsou. „Často sem jezdí turisté, kteří jsou ubytovaní kolem Orlíku. Tam je naštěstí výběr velký a není to daleko,“ uvedla s tím, že přímo v areálu o nabídce přespání neuvažují. „Snažíme se zachovávat přírodu v co nejméně dotčeném stavu a podle toho se k ní musíme chovat,“ doplnila. Park mimo jiné spolupracuje s ornitology a zapojuje se do různých programů snažících se o návrat některých druhů živočichů, například ptáků či motýlů.

Zážitkový park Zeměráj nabízí výukové programy pro mateřské i základní školy. Otevřeno má od května do září. V květnu, červnu a září pouze o víkendech a svátcích, během letních prázdnin pak denně.