„Pozor, děti," volá učitelka mateřinky v Zeyerově ulici na hrozen dětí na procházce. Neupozorňuje však na jedoucí auto nebo jiné velké nebezpečí, ale na prakticky všudypřítomnou hrozbu našlápnutí psího „hovínka". Během dvoukilometrové procházky širším středem Písku napočítáme nakonec pět „nášlapných" incidentů. Není divu, že trpělivost učitelek v mateřince přetekla. Rozhodly se, že budou s dětmi na procházkách pejsakře upozorňovat, aby po svých miláčcích uklízeli.

Minulý týden tak poprvé v rámci akce Město bez psích „hovínek" vyrazily děti do ulic s kartičkami, které namalovaly. „Chceme ukázat, co nás trápí, a že i když jsme jen 'malí páni', snažíme se něco podniknout," vysvětluje učitelka mateřinky v Zeyerově ulici Jana Špírková.

close Děti z 8. mateřské školy Zeyerova v Písku rozdávají pejskařům kartičky, na kterých jim děkují, že z psy uklízejí. zoom_in Na první procházce Pískem, při které rozdávají děti kromě kartiček i igelitové sáčky, potkávají jen vzorné pejskaře. Ti ale potvrzují, že jsou mezi nimi černé ovce. „Myslím, že většina lidí je slušná a po psech uklízí. Ale i já musím občas někoho napomenout. Bohužel většinou je reakce dost agresivní. I když je to v uvozovkách kolega pejskař," říká Zdena Jelenová, která v parku u Sadové ulice venčí psy Avatara a Ronyho. Stejnou zkušenost má i Hana Václavíková, kterou potkaly děti na sídlišti Jih se psem Denisem. „Kolikrát si přinesu domu našlápnuté lejno od cizího psa. Bohužel nejhorší jsou majitelé velkých psů, ti snad neuklízejí vůbec. Mám takovou zkušenost i přímo s jednou sousedkou. Když jsem ji upozornila, ještě mi vynadala," říká Hana Václavíková.

„Spousta lidí neuklízí hlavně v zimě, mají pocit, že sníh výkaly ukryje, když pak roztaje, je to špatné. Snažím se je na to upozorňovat. Zvlášť tady u hřiště je to problém," podotýká Dan Hašpl.

close Dvě z kartiček, které namalovaly děti z 8. mateřské školy Zeyerova v Písku. zoom_in  V Písku je v současné době přihlášeno 2240 psů. Jejich majitelé mohou získat sáčky na psí exkrementy z celkem dvaceti stojanů po celém městě. Další dostanou bezplatně na odboru životního prostředí. „Tady lidé neuklízejí tolik jako ve městě. V Písku chybí místo, které by bylo jen pro psy, kam bychom mohli chodit," říká na kraji sídliště Jih mladá žena, která ale nechce sdělit ani své jméno ani jméno svého psa. Na chodníku u panelových domů č. p. 2005 až 2008 je psích výkalů nejvíce z celé procházky. „Neměli bychom to sebrat?" ptá se Nela a ukazuje jednu z hromádek na chodníku učitelkám. Ty jdou dětem příkladem a jeden z mnoha exkrementů za pejskaře uklízejí. Vypadá to, že ideu venčící plochy už někteří místní přetavili ve skutečnost.

Písečtí se však v minulosti myšlenkou seriózně zabývali. „Sondovali jsme i v jiných městech, které toto mají, jaké jsou jejich zkušenosti. Systém venčících ploch se ukázal jako neefektivní, protože málokdo umí svému psovi vysvětlit, aby s vykonáním potřeby vydržel až na místo k tomu určené," sdělil mluvčí města Roman Ondřich.

Kromě venčících ploch zvažovalo město i nákup uklízecího zařízení na psí exkrementy. „Od tohoto záměru jsme ustoupili, protože by se náklady na pořízení musely promítnout do poplatku za psa a nechce tuto zátěž přenášet na ty slušné majitele psů a nechce zvyšovat poplatek za psa," vysvětlil Roman Ondřich. Městské služby Písek tak odstraňují psí výkaly průběžně při ručním úklidu.

Děti končí procházku na hřišti na Husově náměstí. To je neoplocené. „Stalo se mi, že mi tady dítě sjelo po tyči z prolézačky přímo do psího výkalu. Kromě toho sem také rády chodí kočky," říká učitelka Jana Špírková. K akci nazvané Chceme město bez psích „hovínek" se připojily i další mateřinky ve městě. „Některé školky nám už podaly zprávu o průběhu jejich akce. Zkušenosti mají podobné všichni uklízí. Pouze jeden pejskař jim prý odpověděl, proč by měl uklízet, když platí dost vysoké poplatky. Ještě chceme nějakým způsobem zapojit i základní školy, protože někteří hříšníci, kteří nesbírají, budou i mezi staršími dětmi. Zároveň požádáme město, zda by mohli dostávat kartičky všichni pejskaři při placení poplatku," doplnila Jana Špírková.

„Aktivitu vítáme a plně ji podporujeme. Budeme velice rádi spolupracovat, protože otázka psích exkrementů město dlouhodobě trápí. Forma kartiček je výborný nápad, který na tento nešvar upozorňuje a právě to, že kartičky vyrobily děti, může některé majitele psů vést k zamyšlení a začnou po svých čtyřnohých miláčcích uklízet," řekl mluvčí města Roman Ondřich.

V ČÍSLECH:

2241 psů je v současné době přihlášeno v Písku.

1000 korun je maximální výše pokuty, kterou mohou strážníci udělit pejskařům při nedodržování obecně závazné vyhlášky.

26 pokut rozdali strážníci od začátku.