Nápad obnovit masopustní tradici v Zahrádce vzešel v hospodě. Tuto sobotu odpoledne se obyvatelé malé vesničky už podruhé vydají v maskách na průvod obcí.

„Měsíc jsme seděli u internetu a hledali,  jak má  průvod vypadat a jaké masky v něm mají být," vzpomíná  Dagmar Volková ze Zahrádky, která byla jednou z iniciátorek masopustního průvodu v Zahrádce. „Chceme, aby vesnice ožila, abychom se vrátili k tradici," dodává.

Dagmar Volková si přeje,  aby se z jejich masopustu stala každoroční akce. „Podle starousedlíků se u nás masopust kdysi konal. To už si ale nepamatují ani místní staří lidé," říká.
Průvodu se loni zúčastnilo  dvacet pět masek, všechny byly místní.  „Zapojili se do něj chalupáři a mladí lidé," upřesňuje  Volková, která doufá, že masek bude letos více. „Z Milevska by jich mělo dorazit osm až deset," počítá.

Maškary v Zahrádce chodí od domu k domu. „S paní nebo pánem domu si zatančíme," popisuje obchůzku a dodává, že pochopitelně nechybí ani masopustní koblížky a také nějaký ten alkohol. „Večer se pak v Zahrádce koná masopustní rej," doplňuje Volková. Letošní druhý ročník masopustu v Zahrádce bude oproti tomu loňskému trochu jiný. „Pojedeme do Kostelce, což je ze Zahrádky jeden kilometr," vysvětluje Dagmar Volková s tím, že na návsi objedou několik stavení. „Takže se tu na nás Kostelečtí mohou přijít podívat," říká Dagmar Volková, která spolu se svým manželem a Lenkou Sklenářovou zavítali  o uplynulé sobotě ze Zahrádky do Borovan, aby podpořili místní masopust.

„Týden po nás mají maškary v Milevsku, tam pochopitelně pojedeme," říká Volková k další tradici, která se ujímá – vzájemná návštěva  masopustu a jeho podpora.
Masky v Zahrádce mají v sobotu sraz ve 13 hodin u kapličky za obcí směrem na Milevsko.

V milevském regionu se příští týden v sobotu konají maškary v Milevsku a v Líšnici, v neděli 10. února v Chyškách a v sobotu 16. února v Sepekově.