Oblíbený turistický cíl v Píseckých horách – chata Živec – se dočká zasloužené rekonstrukce. Stavební úpravy se budou týkat pokojů se společným sociálním zařízením, které budou přestavěny na pokojes příslušenstvím. „Chata díky tomu bude po dokončení splňovat vyšší nároky na pohodlí ubytovaných,“ zmínil místostarosta Písku Josef Knot.

Objekt se mimo jiné zateplí a dostane novou fasádu ve starorůžové barvě. Jinak zůstane podoba chaty zachována, a to včetně charakteristického veršovaného nápisu vítajícího poutníky na přední stěně. „V místě stávajících schodů bude doplněna vyrovnávací rampa, která umožní přístup lidem s omezenou hybností, a vstupní schodiště bude vráceno do průčelí, kde původně bývalo,“ uvedl Jiří Žáček z odboru investic a rozvoje MÚ Písek.

https://pisecky.denik.cz/zpravy_region/otevrene-pisecke-pamatky-prilakaly-stovky-lidi-20180912.html

Modernizaci objektu, který patří městu a slouží jako turistická ubytovna, provede firma INVESSALES za zhruba 15 milionů korun bez DPH. Výběr zhotovitele schválili radní. Začít stavět by se mělo v říjnu, hotovo má být koncem příštího léta.

Chata pojmenovaná po zaniklém živcovém lomu byla postavena v roce 1933 z iniciativy místního Klubu československých turistů. Městu Písek patří od poloviny devadesátých let.

Chata se zalíbila také filmařům. Natáčely se zde například některé scény k filmové trilogii o Homolkových, Bohoušův syn nebo Lístek do památníku.