"Záměrem města je zatraktivnit lokalitu Živce a proto se uvažuje o možnosti, že by tam zajížděla městská hromadná doprava. Vše je ale ve fázi jednání, jaká bude finální podoba," upřesnil vedoucí osobní dopravy společnosti ČSAD Autobusy Tomáš Procházka. Nová trasa ale podle něj nebude cestujícím k dispozici po celý rok. "Mělo by to být o prázdninách, víkendech a svátcích. Máme to pilotně nazvané prázdninovou linkou, která by měla zájemce z řad turistů vozit do lokality Píseckých hor a po jejich návštěvě je svezla zpátky do města," vysvětlil.

Během pandemie cestujících, kteří využívali autobusy městské hromadné dopravy, výrazně ubylo. Lidé se báli cestovat, navíc chyběli školáci a studenti. Situace už se začíná vracet k normálu. "Zaznamenáváme návrat cestujících. U příměstské dopravy je znát zvyšující se počet žáků a studentů ve vozech, není to sice ještě stav před pandemií, ale autobusy se postupně plní. Stejně tak u městské hromadné dopravy," poznamenal Tomáš Procházka.

Autobusy MHD v Písku jezdí od poloviny prosince loňského roku podle nových jízdních řádů. Lidé je mohli připomínkovat, aby spoje lépe navazovaly a vyhověly tak jejich potřebám. Poprvé se jízdní rády změnily v polovině ledna, podruhé ještě o měsíc později. "U městské hromadné dopravy jsme zohlednili připomínky obyvatel Písku. Podoba současných jízdních řádů je finální, protože už nám nepřicházejí žádné další připomínky občanů," dodal Tomáš Procházka.

Písek se může pochlubit plně ekologickou městskou hromadnou dopravou. Městem totiž jezdí dva autobusy na zemní plyn a čtyři na elektřinu.