„Fatálně končívá samozřejmě ponechání psa v uzavřeném autě, byť na velmi krátkou dobu,“ upozorňuje MVDr. Jan Slabý. Zatímco on obecně přepravu psů na velké vzdálenosti příliš nedoporučuje, veterinární lékaři Jan Šrůt a Simona Petrová radí zvážit, zda je pro konkrétního psa větším traumatem cesta, nebo případný pobyt u cizích lidí či v psím hotelu.

„Psovi, který je na svého páníčka fixovaný a je zvyklý cestovat, bude určitě lépe s ním u moře, než u cizích lidí. Některá zvířata cestují velmi ráda,“ vysvětluje MVDr. Simona Petrová.

Do zemí EU kromě Velké Británie mohou cestovat čeští psi s platným mezinárodním pasem a potřebným očkováním, do Chorvatska je potřeba ještě zvláštní potvrzení.

Pokud nemá pes čitelné tetování, je třeba jej opatřit čipem (což je ostatně dnes již povinné např. pro všechny psy na území Prahy). Čipování se provádí ambulantně, čip o velikosti delšího zrnka rýže je vpraven pod kůži na krku, celá akce vyjde na několik stokorun a pro psa nepředstavuje žádné zdravotní riziko.