Soutěže se zúčastnilo dvanáct špičkových kulinářských týmů z celého světa, například z Nového Zélandu, Singapuru, Vietnamu, USA, Francie, Mexika. Již posedmé se této soutěže vyrazil reprezentovat i český tým, letos ve složení Jan Horký a Radek David, kteří patří k předním českým šéfkuchařům. Třetím členem týmu byl Petr Hajný, který sehrál roli degustátora.

V letech 2015 a 2019 společně na této soutěži získali ocenění za nejlepší chod z vepřového masa a stali se tak vlastně nejúspěšnějším družstvem v přípravě pokrmů z vepřového masa. ,,Minulého ročníku jsme se nemohli zúčastnit kvůli covidu. Na letošní 8. ročník jsme jeli bez očekávání a s velkou pokorou. I proto, že soutěž prošla velkou proměnou. O to více nás tento úspěch potěšil," konstatoval Radek David.

Zadání letošního ročníku znělo:
Mini předkrmy (presované kuře, kuřecí ravioli s kaviárem a zeleninový předkrm s kaviárem)
Rybí balotina a vol-au-vent plněný rybami a mušlemi
Variace z vepřového masa (panenka, bůček, líčka), chorizo omáčka a příloha ze zeleniny zakoupené v Metro
Čokoláda a káva (dort o průměru 16 cm, mini dezert, kávové soufllé s čokoládovým středem)

Připravit se na podobnou soutěž je podle nich hodně náročné a pravidla jsou naprosto jasná. Je striktně daný čas na přípravu i prezentaci, hodnotí se práce v kuchyních, práce se surovinami, technika práce, technologické postupy. ,,Nejdůležitější je chuť pokrmů, originalita, dodržení zadání, estetický dojem, ale i předepsaný váhový limit," vysvětlil komisař Petr Hajný.

V Budvaru se soutěžilo o titul Mistr Originalu.
Hvězdou mezi budějovickými výčepními Budvaru je David Opálka z Paluby

Suroviny na přípravu pokrmů v prvotřídní kvalitě dodává pořadatel akce. Samotná soutěž trvá čtyři dny. První den se „zabydlujete“ v kuchyních, které vám jsou přiděleny. Druhý den je ve znamení nákupu surovin na přílohu k vepřovému chodu v Metru. Na nákup máte limit 50 euro a přílohu musíte připravovat přímo na výstavišti. Tato novinka ještě více přiblížila International Catering Cup k nejslavnější kuchařské soutěži na světě Bocuse d’Or. Třetí den vaříte deset hodin. Uděláte si přípravu, kterou pak musíte za dvě hodiny zabalit a přenést do chladícího auta.

Již posedmé do Lyonu vyrazil reprezentovat i český tým, letos ve složení Jan Horký a Radek David, kteří patří k předním českým šéfkuchařům. Třetím členem byl Petr Hajný, který sehrál roli degustátora.Již posedmé do Lyonu vyrazil reprezentovat i český tým, letos ve složení Jan Horký a Radek David, kteří patří k předním českým šéfkuchařům. Třetím členem byl Petr Hajný, který sehrál roli degustátora.Zdroj: Archiv kuchařů

Tým Česká republika:
Jan Horký - gastronomický konzultant
Radek David – kreativní šéfkuchař Aramark
Petr Hajný – šéfkuchař, spolumajitel ZAS A ZNOVA, DI NUOVO, CHEF ARENA

Čtvrtý den se pak vše odehrává na výstavišti Sirha v hale Paula Bocuse. Vše dohotovujete v otevřených kuchyních a postupně vydáváte v přesně stanovených časech. Atmosféra přímo na výstavišti se opět podobala více napínavému fotbalovému utkání než kuchařské soutěži. Soutěžnímu klání přihlíží několik tisíc diváků a nechybí povzbuzování týmů, vlajky a pořádný hluk. ,,Navíc si ve Francii šéfkuchařů nesmírně váží. I z nás se na těch pár dní staly celebrity," podotkl s úsměvem Jan Horký.

Každý tým má v degustační komisi své zastoupení, svého komisaře, a letos nad nimi všemi dohlížel Regis Marcon, který je honorární prezident nejprestižnější soutěže na světě Bocuse d'Or. Členem degustační komise a zároveň koučem českého týmu byl právě Petr Hajný.

Po degustaci se jídlo vystaví na bufet, který si předtím připravíte a vyzdobíte tím, co jste si mohli přivézt. I to se hodnotí. International Catering Cup je naprosto precizně připravená soutěž, kterou letos vyhrál tým USA, na druhém místě skončil tým z Francie a na třetím pak tým z České republiky.