Krajský úřad vyhlásil období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Mluvčí kraje Petr Soukup vysvětlil, že až do odvolání se nesmějí rozdělávat ohně ve volné přírodě, platí i zákaz pálení v lesích či jízdy parních lokomotiv.

„Důvodem jsou mimořádné klimatické podmínky způsobené déletrvajícím suchem 
v důsledku dlouhodobé absence dešťových srážek a denních teplot nad 30 stupňů," řekl Petr Soukup s tím, že rozhodnutí o konkrétních omezeních visí na úředních deskách krajského úřadu i jednotlivých obcí.

Hořely i silnice

Červenec byl na ohně opravdu bohatý. Jihočeští hasiči jich v tomto měsíci řešili 530. Mezi největší události patří požár restaurace a penzionu Klenovská Hájovna ve Velkém Ratmírově na Hradecku se škodou 30 milionů korun, skladu balíků sena v Bavorově se škodou téměř 11 milionů korun nebo Motocentra v Táboře – Měšicích se škodou dva miliony. Mluvčí hasičů Vendula Matějů uvedla, že v 83 případech hořely dopravní prostředky, v dalších 215 rodinné domy, byty, chaty, firmy či zemědělské budovy. Dále bylo 103 požárů odpadů, dvou silnic, 64 volných a skladovacích prostor mimo budovu a 42 ostatních a nezatříděných událostí.

Nicole Zaoralová z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR doplnila, že v celé republice došlo v červenci k téměř 1900 požárům. Zemřeli při nich tři lidé, dalších 34 utrpělo zranění. Hmotné škody převyšují 127 milionů korun. Kritická byla hlavně druhá polovina měsíce. „Zatímco první polovina července zaznamenala jen lehký nárůst požárů oproti dlouhodobému dennímu průměru, tak od vyhlášení výstrahy v druhé půli měsíce už hasiči nárůst požárů pocítili intenzivněji. V tomto období hořelo průměrně 87 krát denně. A minulý týden zaznamenali hasiči již skoro sto požárů denně," přiblížila Nicole Zaoralová.

Jak mohou lidé podobným událostem co nejlépe předejít a zabránit? Hasiči nabádají hlavně k důslednému dodržování zákazu rozdělávání ohňů v přírodním prostředí, spalování hořlavých látek na volném prostranství i na zákaz pálení v lesích.

Krajská mluvčí hasičů Vendula Matějů k tomu dodala, že speciální webová aplikace, která je na stránkách HZS Jihočeského kraje k dispozici pro ohlašování pálení, nebude po dobu platnosti mimořádného nařízení funkční. „Lidi, kteří již mají naplánována pálení a už je řádně buď telefonicky nebo elektronicky ohlásili na naše operační středisko, vyrozumíme o tom, že jsme jejich pálení zrušili," upozornila Vendula Matějů.