Udělení ceny schválilo zastupitelstvo na svém posledním jednání. Diskuzi vyvolal malý zájem veřejnosti o zasílání nominací na tuto cenu. Loutkový spolek Nitka mezi nimi dokonce ani nebyl. Jediný návrh, který tentokrát přišel, jmenoval Martu Chmelířovou, předsedkyni místní organizace Svazu neslyšících a nedoslýchavých. Ta však cenu dostat nemůže, jak vysvětlil starosta Michal Čapek. „Paní Chmelířová nepochybně vykonává záslužnou činnost. Rádi ji přijmeme na radnici a poděkujeme za její prospěšnou práci, avšak podle pravidel nemůže tuto cenu získat. Má být totiž udělována na poli kulturním," poznamenal a navrhl na cenu Loutkový spolek Nitka, který byl veřejností nominován už v loňském roce.

Zastupitelé návrh schválili s tím, že zástupcům souboru bude cena tradičně předána během červnové městské slavnosti. Jak s cenou město dál naloží, aby se předešlo podobným situacím a nedostatku nominací, se bude řešit. „Kulturní komise se na Nitce jednoznačně shodla a dalšími ročníky se budeme zabývat," konstatoval radní města Robin Mikušiak, který má na starost kulturu.

Loutkový spolek Nitka v Písku funguje řadu let. Působí na Bakalářích, kde si před 15 lety vybudoval zázemí a v sezoně zde dvakrát měsíčně hraje představení pro děti. Amatérští loutkoherci píší i scénáře, navrhují scénu, vyrábí loutky, ale i kulisy a opony nebo skládají písničky. Také vždy v září pořádají v Písku Neobyčejný festival loutkových divadel, který se loni uskutečnil už po dvanácté.

Cena starosty města je odměnou za mimořádné počiny ve všech oblastech kulturně-společenského života v Písku. Poprvé byla udělena za rok 2017, a to folklornímu souboru Písečan. O rok později cenu získal Taneční country soubor Louisiana, dále Písecký komorní orchestr, spolek Pod čarou, Prácheňská scéna a loni ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.