Pohoří – Objekt zchátralé fary už nebude kazit vzhled malebné vesničky na Písecku, kde žije padesát lidí. I když Mišovice, pod které Pohoří spadá, nemají v rozpočtu peněz na rozhazování, zastupitelé se rozhodli pro téměř desetimilionový projekt. Bývalou faru chtějí využít pro startovací byty. Vznikne jich tady šest. Zájemci o ně se už hlásí.

Původně tu ve využití fary ani nedoufali. Podle starosty Vladimíra Čelakovského to vypadalo, že ji budou muset nechat zbourat kvůli trhlině ve zdi. Na základě posudku statika se ale situace změnila. Letos začnou stavební úpravy.

Chtěli s nimi začít na podzim, ale vše se zpozdilo včetně stavebního povolení.  Navíc se jedna firma, která neuspěla ve výběrovém řízení, odvolala.  Na výzvu, aby dodala požadované materiály, se už ale neozvala. Zájemců o zakázku se hlásilo deset.  „Vybraná firma S-B s.r.o. nám oznámila, že kvůli počasí budou moci začít nejdřív v březnu. Protože jsme nemohli začít na podzim, chceme to místo za tři roky zvládnout za dva," uvedl Vladimír Čelakovský.

Na přípravu a rozjezd projektu využili krajské dotace z programu Rozvoj hospodářsky slabých oblastí Jihočeského kraje. V roce 2015 se jim povedlo získat 220 tisíc korun na vypracování projektu a loni milion korun na první etapu. Teď žádají o další milion na druhou etapu, kterou chtějí uskutečnit v příštím roce.

„Letos je nutné  zpevnit obvodové zdi a opravit střešní krytinu, pak přijdou na řadu další stavební práce," upřesnil Vladimír Čelakovský. Připomněl, že je Pohoří starobylá obec s kostelem ze 12. století, který by mohli s areálem fary propojit a vybudovat tam odpočinkový park a společně s přilehlým Venkovským muzeem, které se rozvíjí  v bývalé škole, by tak mohlo v obci vzniknout centrum poznání a duchovna i pro lidi z okolí.

O tom, že to nejsou jen sny, svědčí  i fakt, že tu už v roce 2015 opravili střechu stodoly, která je u fary a bude sloužit jako venkovní expozice pro historické zemědělské stroje zmíněného muzea.

Ohlédnutí

Bývalý farní areál se nachází v blízkosti kostela ze 12. století, který je majetkem obce.
Před rokem 1989 byl  v budově bývalé fary obecní úřad a pošta.  Pak celý areál získala zpátky církev, která  jej v roce 2009 prodala soukromníkovi. Ten tam chtěl vybudovat multifunkční centrum a byty. Ale místo toho fara chátrala dál. Proto ji v roce 2013 nabídl na prodej obci Mišovice. Chtěl za ni 1,1 milionu korun, což bylo pro obec moc. Cena zahrnovala faru i s hospodářskými budovami včetně pozemků o rozloze 4000 metrů čtverečních.
V roce 2015 ji obec koupila za půl milionu korun.