Martinu Brožovi je jedenatřicet let, Zdeňku Zuntovi o dva roky více. Úspěšné podnikání obou ocenila veřejnost i odborná porota v anketě Živnostník a Firma Písecka 2011.

Živnostník Martin Brož začínal před necelými šesti lety. „Skončil jsem ve firmě a za odstupné jsem se dal do podnikání. Začal jsem montáží telekomunikačních zařízení. Dnes nabízíme i tvorbu webu, fotografické služby, ale například i hodinového manžela," popisuje Martin Brož, kam se jeho podnikání dostalo.

Zdeněk Zunt začínal podobně. Nejprve pracoval ve velkoobchodu a prodával termoprádlo z Jitexu. „Nevěnovali se ale marketingu, chvíli jsem to suploval za ně, ale chyběla zpětná vazba, neměl jsem šanci ve fabrice něco ovlivnit. Začal jsem tedy na vlastní pěst. Dnes máme vlastní prodejnu na Velkém náměstí, uzavřeli jsme smlouvu s řetězcem Sportisimo," říká jednatel Progress Sportswear, Firmy Písecka 2011.

Oba se shodují, že podmínky pro podnikání se v Česku zhoršují. „Byrokracie narostla za deset let několikanásobně," podotýká Zdeněk Zunt. „Lidé na úřadech jsou ochotní, ale papírování je stále více," souhlasí Martin Brož.

Anketa
O kandidátech v anketě Jihočeské hospodářské komory v Písku  se hlasuje dvoukolově, a to ve třech kategoriích – živnostník, firma do 100 zaměstnanců a firma nad 100 zaměstnanců. Elektronicky nebo písemně hlasuje nejprve veřejnost. Konečný verdikt vynese komise Jihočeské hospodářské komory, města, živnostenského úřadu a úřadu práce. Anketa se pořádá osmým rokem. Firmou roku nad 100 zaměstnanců je Nemocnice Písek.