Více než tisícovka českobudějovických žáků se v současné době nemá kde učit. Ve dvou budovách základních škol na sídlišti Máj hygienici naměřili tak vysoké hodnoty azbestu, že by mohlo být ohroženo zdraví dětí. Azbest totiž patří mezi karcinogenní látky, jehož vdechování podle vyjádření odborníků může později způsobit rakovinu.

V obou případech se azbest uvolňoval z tzv. boletických panelů po nedávné rekonstrukci budov.

Rodiče dětí z píseckých škol mohou být klidní. Podle vyjádření Františka Kotrby z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích českobudějovický případ nadlimitního výskytu azbestu ve školních zařízení je na území kraje ojedinělý.

V Písku se v minulých letech rekonstruovalo několik budov základních škol. Podle sdělení města však zdraví dětí ani v jedné ze šesti základních škol není ohroženo.

Před třemi lety, ještě než se začalo se zateplováním a výměnou oken na druhém stupni v areálu Základní školy Tomáše Šobra, město poslalo k ověření vzorek. Cílem bylo zjistit, zda boletický panel použitý na této škole neobsahuje azbestová vlákna.

„Zkušební protokol, který pro město vypracoval Institut pro testování a certifikaci Zlín, konstatoval, že vzorek pocházející z tohoto objektu neobsahuje azbestová vlákna. Dále bylo městu sděleno, že azbest se uvolňuje pouze při manipulaci s panely, proto město zvolilo i jiný technologický postup při opravách,” informoval tiskový mluvčí Písku Roman Ondřich.

Stejný postup byl zvolen také při výměně oken na Základní škole J. K. Tyla. Výsledek byl shodný jako v případě ZŠ Tomáše Šobra.

„Město Písek může tedy ubezpečit veřejnost a především rodiče, že všechny jím zřizované základní školy jsou v tomto směru, i na základě certifikovaného znaleckého protokolu, v pořádku,” tlumočil stanovisko vedení města tiskový mluvčí Roman Ondřich.