Stěhovala se i mateřinka, která ještě v Heřmani chvíli vydržela v budově obecního úřadu. I to už je ale minulost.

Heřmaňští od skončení provozu školy marně hledají využití pro celou budovu. Po letech se jim nyní podařilo do budovy umístit alespoň obchod. Tělocvičnu pak pravidelně využívají pro cvičení místní ženy. „Zbytek budovy je ale prázdný a platíme vlastně jen za její údržbu. Je to škoda.  Sám jsem heřmaňskou školu vychodil a moje maminka tam navíc dělala roky kuchařku v jídelně, takže na to mám pěkné vzpomínky," říká starosta Heřmaně Jaroslav Bečvář.

Dnešní patrová budova bývalé školy získala definitivní podobu po přestavbě o prázdninách v roce 1930.  „Škola jest nyní upravena tak, že každý s potěšením ji shlédne a jest ozdobou obci," píše se v dobové literatuře. Vůbec první školní třída v Heřmani vznikla už v roce 1758. Už tehdy se jednalo o obecní chalupu číslo popisné 30. Od té současné, která stojí na stejném místě, se ale hodně lišila, vždyť školní světnice byla zároveň i obydlím učitele. „V roce 1799 byla přestavěna tak, aby vznikl samostatný byt učitele. Roku 1860 už ale pro 191 školou povinných dětí přízemní domek nestačil a vyrostla tak patrová budova," uvádí Věra Matoušová v knize věnující se historii obce Heřmaň.
Další přístavby se budova dočkala ještě do konce devatenáctého století. Svěcení se konalo 23. dubna 1899. „Začátkem roku 1903 byl ve škole zřízen polévkový ústav. V zimních měsících dostávaly přespolní a místní chudé děti denně polévku," uvádí Věra Matoušová. Největšího rozmachu dosáhla škola začátkem dvacátého století. Ve školním roce 1907 –  1908 bylo zapsáno 342 dětí. O tři roky později dokonce 392 dětí. Vše směřovalo k poslední velké přestavbě v roce 1930.

Plán na využití velké budovy by Heřmaňští měli. Nezáleží však jen na nich. „Oslovili jsme Prácheňské muzeum, jestli  by tu neudělali expozici týkající se Heřmaně," řekl starosta obce.

- Budova školy je č.p. 30.
- 243 let trvala tradice školní výuky v Heřmani.
- 392 dětí bylo zapsáno ve školním roce 1911 – 1912
- Prvním řídícím učitelem byl v roce 1785 Antonín Matějíček.
- Chodily sem děti z Heřmaně, Skal, Budičovic, Ražic či Štětic.