Vánoce by už mohli strávit v novém. První nájemníci  brzy obsadí osm bytů, které Kučeřští  staví v bývalé škole. Hotovo bude zřejmě dříve, než se předpokládalo. „Ve smlouvě máme do 15. dubna příštího roku, ale podle majitele  stavební firmy by to měli stihnout do října, tak se necháme překvapit," říká starosta Kučeře  Bohuslav Bartůněk.

Bývalá škola, pro kterou obec neměla využití a rozhodla se ji předělat na byty, tak opět ožije. Na to se těší i obyvatelka obce Libuše Houdková. „Myslím si, že sem přijde spousta mladých lidí a rodin s dětmi. Pro ně takovéto bydlení bude úplně ideální. Jsem velmi ráda, že obec byty staví," hodnotila Libuše Houdková, která si myslí, že zájem o byty je a určitě bude. „Pro všechny zájemce stačit zdaleka nebudou," dodává.

To potvrzuje i starosta.  „Zájem momentálně máme vyšší než počet bytů," vysvětluje Bohuslav Bartůněk a doplňuje, že žádosti o byty zatím podaly  hlavně rodiny s dětmi. Noví nájemníci budou mít v obci trvalý pobyt, takže se počet obyvatel Kučeře zvýší. Nyní jich tu žije 182.

Nové byty pro obec tedy znamenají radost, ale na jedné straně i starost, kterou představuje zajištění financování. Kučeř si kvůli tomu musela vzít  úvěr, který je 2,05 procenta. „Máme ho na deset let. Splácet  ho budeme až od roku 2015. V případě, že budeme mít peníze navíc, tak bychom rádi vkládali mimořádně splátky, aby nám úvěr ubýval," plánoval Bohuslav Bartůněk.

Část z rozpočtu na výstavbu bytů pokryje dotace ministerstva pro místní rozvoj  ve výši 4,45 milionu korun. „Podle projektu přesahoval celkový rozpočet dvanáct milionů korun. Výběrové řízení cenu snížilo, ale vzhledem k tomu, že se předělává starší dům, tak se ukázaly další práce. Počítáme, že konečná částka bude  kolem deseti  milionů korun," předpokládal starosta.

Noví nájemníci domu budou platit regulované nájemné, které by nyní činilo 57,20 koruny za metr čtvereční. ,Je tam povolené pouze zvýšení o inflaci," vysvětluje starosta.    V objektu školy, která sousedí s kapličkou, vznikne jeden bezbariérový byt a zbytek pro tzv. příjmově vymezené osoby.

Školu,  kde se přestalo učit v roce 1975, využívalo i zemědělské družstvo. Mělo tu svoje  kanceláře. „Tuším, že v roce 1994 ji převedlo na obec. Od té doby je vlastně prázdná. Chvíli tady byla místní knihovna a tělocvična. Pak jsme začali uvažovat nad tím, co s ní, protože chátrala. Nechali jsme si zpracovat projekt a požádali         o dotaci. Výjimečně vyšla napoprvé," dodává starosta Kučeře Bohuslav Bartůněk.

Na Milevsku je několik obcí, kde z bývalých škol postavili byty. Jedná se například o Lašovice a Předbořice na Kovářovsku nebo o Borovany. Tam vybudovali jeden byt, na druhý zatím nemají v rozpočtu peníze.