Beatriz Sganzerla odlétala loni na podzim do české republiky a věděla, že přijde o velkou část národního brazilského svátku – mistrovství světa ve fotbale. „Byla jsem smutná, jsem velkou fanynkou jako všichni v Brazílii. Tam je fotbal náboženstvím," říká sedmnáctiletá studentka Beatriz Sganzerla.

Z výměnného pobytu Rotary klubu v Písku se do vlasti vrací 5. července. „Týden šampionátu ještě stihnu doma," raduje se. Bydlí necelé tři hodiny jízdy od města Curitiba, kde se hrají čtyři zápasy.

Jak ale Brazilka podotýká, mistrovství přineslo zemi i hodně problémů. „Politici se ani nesnažili skrývat, že berou peníze. Brazilci milují fotbal, ale současné prezidentce země se vším kolem mistrovství podařilo dosáhnout toho, že Brazilci teď nenávidí jedinou věci, kterou bezpodmínečně milují – fotbal," říká Beatriz Sganzerla.

Získat vstupenku na zápas bylo podle ní poměrně obtížné. „Člověk musel žádat přes internet. FIFA chtěla vědět spoustu informací. Vstupenky nebyly cenově nedosažitelné, ale na to, že šlo o jeden zápas, byly drahé. Nikdo to sice nahlas neřekl, ale bylo vidět, že chtějí, aby se na stadiony dostali spíše bohatší lidé," podotýká studentka.

Pro Brazilce je fotbal náboženstvím, v USA je v popularitě někde na úrovni atletiky za americkým fotbalem, baseballem a basketbalem. Brazilka Beatriz Sganzerla ale svým nadšením pro hru a mistrovství světa nakazila i Američana Matta Hendersona. Oba sedmnáctiletí studenti pobývají od podzimu v Písku v rámci výměnného programu píseckého Rotary klubu.

Jste fotbaloví fanoušci?
Beatriz (B): Fotbal miluji, koukám na něj, jak to jen jde.
Matt (M): Přinutila mě, abych ho také měl rád.

Zkoušeli jste ho i hrát?
B: Ano, doma v Brazílii hraju poměrně často, nejde o organizovaný sport, ale prostě protože mě to baví. Ve škole hrajeme dvakrát týdně, většinou jsou to dívčí týmy. Kluci jsou na nás moc silní, ale občas si také zahrajeme.
M: Počítá se baseball? (smích) Bea je dost dobrá, myslím, že by uspěla i proti chlapeckému týmu.

V USA je ale fotbal na vzestupu. Například ženský tým je aktuálně vicemistrem světa…

M: Rozhodně, ženský fotbal je velmi populární. U nás na škole je velmi populární, dokonce náš tým uspěl na státním mistrovství. Já se přiznám, že jsem zkoušel hrát opravdu jen pro zábavu.

Pro fotbalovou fanynku musí být smutné pobývat na druhé straně zeměkoule, když se v Brazílii hraje mistrovství světa…
B: Byla jsem docela smutná, že o to přijdu, ale výměnný pobyt si v Písku užívám a navíc se vracím domů 5. července a mistrovství končí až 13., takže stihnu ještě týden doma. Tady se alespoň můžu koukat na utkání v televizi.
Polovina Brazílie, spíše většina země není ze šampionátu úplně nadšená. Pravdou je, že Brazílie právě teď nepotřebuje pořádat mistrovství světa. Vylepšit potřebuje systém vzdělávání, zdravotnictví, veřejná doprava. Za stavbu nových stadionů se přitom utratilo spousta peněz. Například ve městě Manaus, uprostřed Amazonie, není žádný fotbalový tým, který by po skončení akce na stadionu hrál. Přitom šlo o velmi drahou stavbu. Hrát se tam budou jen čtyři zápasy.
M: Po skončení mistrovství ho otevřou pro veřejnost?
B: Ne, nebude tam mít žádné využití. Manaus je opravdu odlehlé místo, většinu stavebního materiálu tam dopravovali na lodích.

Říká se, že fotbal je pro Brazilce náboženstvím, platí to?

B: Ano, rozhodně.

Dá se něco podobného říct 
o nějakém sportu v USA?

M: To je těžká otázka. 
V minulosti byl národním sportem určitě baseball, v současné době bych řekl, že je to americký fotbal. Basketbal je také populární, ale pokud bychom mluvili o náboženství, tak dnes americký fotbal, včera baseball.

Tohle bude pro Beatriz lehká otázka. Dokážete vyjmenovat současné brazilské reprezentanty?
Daniel Alves, Silva, David Luiz, Luiz Gustavo, Neymar, Marcelo, Hulk…
Tohle by mohlo zaujmout Matta, v brazilském týmu hraje Hulk! (pozn. aut.: Hulk je jméno známé comicsové postavy, superhrdiny, který se mění v zelené svalnaté monstrum)
M: Vážně? A je také velký?
B: Ano.
M: A zelený?
B: To ne. (smích) Pak jsou v týmu Paulinho, Júlio César…

Takže Brazílie má v týmu superhrdinu a římského císaře…

M: Ostatní týmy nemají vůbec šanci!

Co jste říkala prvnímu zápasu týmu na šampionátu?

Nebylo to úplně to, co jsem čekala. A penalta odpískaná po zákroku na Freda, penalta rozhodně nebyla. (Pozn. aut.: Rozhovor se uskutečnil před úterním druhým utkáním Brazílie s Mexikem) Před dalším zápasem s Mexikem mám trochu obavy, protože má velmi dobrý tým.

A co vy, Matte, dokážete jmenovat nějakého amerického reprezentanta?
Je mi líto, teď  budu za úplně nejhoršího Američana, zklamal jsem svou zemi. (smích) Fotbal prostě není v Americe dostatečně populární, aby se dostal do médií.

Komu fandí u vás „doma" v Písku?

B: Brazílii. Škoda, že se Česká republika na mistrovství nedostala, fandila bych vašemu týmu. Líbí se mi, jak hraje Petr Čech v Chelsea.

Sledovala jste nějaké další zápasy?

Viděla jsem kus utkání Mexiko proti Kamerunu, protože jsou s Brazílií ve skupině. Pak zápas Anglie s Itálií, velmi dobré utkání. Nizozemsko proti Španělsku jsem sice neviděla, ale góly tam padaly opravdu krásné. Nejvíc se mi líbila rybička Van Persieho při prvním.

Bydlíte v jižní Brazílii, jak daleko to máte k nejbližšímu stadionu turnaje?

Hlavním městem státu Paraná je Curitiba, kde mají hlavní stan Španělé a do kterého to máme 2,5 hodiny autem.

Matte, vy jste z Portlandu v Oregonu, fotbal tam populární není, co ten americký?

V Oregonu sice nemáme tým NFL, ale velmi populární je tam univerzitní americký fotbal. Máme dokonce dva týmy Ducks (Kachny) a Beavers (Bobry).

V Evropě není úplně zvykem pojmenovávat sportovní týmy podle zvířat. Jak je to v Brazílii?
Týmy ne, ale hráči mají přezdívky. Za AC Milan hrál do loňska Alexandre Pato, přičemž Pato je přezdívka a znamená v překladu kachna. Nebo například Hulk je přezdívka.
M: Cože, to není jeho jméno? Tak to mě zklamalo. (smích)

Mě také!

B: Opravdu jste si mysleli, že jeho skutečné jméno je Hulk?

Ano. A Júlio César?

To je jeho skutečné jméno.

Vyhraje Brazílie šampionát?

Na to bych potřebovala vidět ještě jednou utkání. Loni jsme vyhráli Konfederační pohár, porazili jsme 3:0 Španělsko, zavládla euforie, že vyhrajeme, ale po zápase s Chorvatskem zase opadla.

Kdo tedy podle vás vyhraje celý šampionát?
M: USA. No, alespoň jeden zápas, máme těžkou skupinu, hrajeme proti Portugalsku, Německu a Ghaně. (Pozn. aut.: Rozhovor se uskutečnil před vítězným zápasem USA s Ghanou).  Přeji našemu týmu hodně štěstí, pokud vypadne, tak budu fandit Brazílii.
B: Líbí se mi Německo, takže pokud nevyhrajeme my, přeji to Němcům.