Aktuálně jsou nakvetlé zejména první jarní rostliny. Podle vedoucí Botanické zahrady při Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole v Táboře Žanety Šiškové návštěvnické oko potěší zejména množství chráněných bledulí jarních v lužním lese. „Už je skutečně na co koukat. Krásně kvete a stojí za vidění nejen bleduliště. Už začínají vykukovat i další barevné cibuloviny,“ informuje s tím, že jaro už se nezapře.

Teplejší předjaří tak vyhnalo řadu kvítků o něco dříve. „Letos je jarní bujení časnější, už nám kvetou krokusy, ale i různé keře jako lýkovec a vilíny. Na skalce začaly například irisy,“ vyjmenovává, co lze aktuálně obdivovat. S dětmi si lze mimo květin prohlédnout i malý zookoutek.

Bleduliště v táborské botanické zahradě únor 2024. | Video: Deník/Lenka Pospíšilová

Plánované akce v táborské botanické zahradě v roce 2024:

18. až 19. května Výstava kosatců

22. května Orientační závod

25. května Výstava hlodavců

31. května až 3. června Výstava kaktusů

8. až 9. června Víkend otevřených zahrad (Japonské dny)

22. až 23. června Výstava růží

27. až 28. července Výstava denivek

15. až 16. září Výstava hub

Letos se v botanické zahradě kromě řady akcí chystají i investiční projekty. „V květnu zahájíme rekonstrukci jednoho z expozičních skleníků. Z dotačního programu města Tábor jsme získali podporu, díky které vznikne nová sbírka denivek,“ podotýká vedoucí zahrady Žaneta Šišková.

Národní sbírka růží

Zajímavostí pro návštěvníky může být také táborské rozárium, které bylo vyhlášeno Národní sbírkou. Založila ho Žaneta Šišková pod odborným vedením botanika Jiřího Žlebčíka na ploše asi 300 metrů čtverečních. Najdete zde výhradně české a slovenské odrůdy růží. „Rozárium je rozděleno na deset záhonů. Význam sbírky spočívá v ukázkách směřování vývoje šlechtění, možnosti studovat staré, středně staré i nové odrůdy, jejich vlastnosti pro praktické využití, ale také k výběru rodičů ke šlechtění a tvorbě nových odrůd s lepšími vlastnostmi,“ vysvětluje.

Jedná se o sbírku genofondovou. „Vzhledem k oteplování a výkyvům počasí je nutno mít sbírky na více místech od sebe vzdálených. Růže jsou v Průhonicích a v Rajhradě. Kolekce v Táboře je třetí zásobní s odlišným klimatem,“ vysvětluje. Nutnost jejího založení potvrdil úhyn až 70 procent keřů ve středních Čechách v roce 2012.

Růže dokumentují vyspělost domácího zahradnictví. „Také názvy odrůd ukazují na kulturní vyspělost, lze tu najít vlastenecká jména jako Jan Hus, Karel IV, Dr. E. Beneš a další. Rozárium vzniklo v roce 2019 za podpory města Tábor.