Nakoupili si tu většinu z toho, co potřebovali. Nyní obyvatelé Borovan budou muset za veškerými nákupy dojíždět.  Přišli tu totiž o obchod, který Jednota uzavřela na konci loňského roku. Nevydělával.

„Je to špatné a škoda, když něco zanikne" komentuje důchodce Vladislav Hospodářský konec obchodu.

Jeho manželka sem chodila nakupovat občas. „To víte, že na velké nákupy jezdíme do města, většinou do Milevska.  Tady kupovala uzeninu nebo jogurty, pečivo ne. Pokud se nepletu, tak bylo na objednávku," vysvětluje sedmdesátiletý Vladislav Hospodářský, který nepovažoval  místní obchod  za nejlevnější.

Podle starostky Ivany Dolejškové je v obci hodně seniorů, kteří jsou mobilní a na nákup si dojedou nebo jim nakoupí děti.

„V posledních čtyřech pěti letech zemřelo dost  důchodců, kteří byli na obchodu v Borovanech závislí. A to je velmi znát, když  sedm osm lidí odejde," podotýká starostka Ivana Dolejšková.

Jak upozorňuje, většina lidé za velkými nákupy jezdí do města a do místní jednoty šli jen pro to, co zapomněli. „Je jasné, že to nemůže stačit k uživení," doplňuje starostka, které je velmi líto, že obchod v obci skončil.

„Bohužel. Je to škoda, ale asi se nedalo nic dělat," konstatuje Ivana Dolejšková, která připomíná, že obchod měl otevřeno do 16 hodin, což nevyhovovalo lidem, kteří se vracejí z práce později. I ti si nakoupili jinde.

Jednota nabídla obci obchod k odprodeji za 900 tisíc korun, zastupitelům se ale částka zdá vysoká. Akceptovali by cenu 300 tisíc korun. „Budovu bychom chtěli, ale za přiměřenou cenu. Muselo by se do ní hodně investovat, protože není v dobrém stavu," doplňuje starostka.

Obchod vybudovali místní lidé v Akci Z a Jednota ho později odkoupila od národního výboru.

Nejblíže na nákupy to Borovanští, kterých v obci  žije přes dvě stě, mají čtyři kilometry do Bernartic, deset kilometrů do Bechyně a do Milevska  patnáct.