Masopustní veselí je tady. Jako první si ho v milevském regionu užijí Borovanští. Už tuto sobotu odpoledne se počtvrté po obnovení tradice  vydají maškary na obchůzku celé obce. Borovanští tak mohou jít rovnou z voleb, které rozhodnou o novém českém prezidentovi, na masopust.

A proč vybrali zrovna tento termín? „Jsme tak domluveni i s Maškarním sdružením Milevsko, abychom si mohli vzájemně vypomáhat a navštěvovat se, udělali jsme kalendář masopustů v okolí Milevska. Borovany začínají, proto ten brzký termín," vysvětlila borovanská starostka Ivana Dolejšková.

Loni se borovanského masopustu zúčastnily i masky z okolí, nechyběli tu ani Milevští. I Borovanští na oplátku podporují milevský masopust. „Určitě do Milevska pojedeme  a na ostatních se domluvíme právě tuto sobotu," řekla starostka, která doufá, že v sobotu odpoledne nebude taková zima jako loni. „V poledne, když jsme vycházeli, tak bylo minus patnáct stupňů," poznamenala. Meteorologové na sobotu slibují teplotu „jen" okolo minus pěti stupňů Celsia. Sraz masek je ve 12 hodin  v hospodě U Rybníka.

V Zahrádce u Kostelce nad Vltavou mají masopust následující víkend, v sobotu 2. února. Masky mají sraz ve 13 hodin u kapličky za obcí směrem na Milevsko.
V Líšnici u Sepekova naplánovali maškary na stejný den jako v Milevsku, tedy na sobotu 9. února.

Chyšečtí se mohou těšit na masopust v neděli 10. února. „Ve čtvrtek před masopustem na něj chodíme zvát a v neděli v deset hodin vyjde průvod směrem ke kulturnímu domu, k bytovkám, ke škole a končí na návsi," popsala trasu Jana Vačlenová, jedna z organizátorek akce. Masopust připravují místní lidé ve spolupráci s obcí a Českým červeným křížem Chyšky.

I Chyšečtí ho stejně jako v Borovanech nebo v Líšnici obnovili. Účast v průvodu je podle organizátorů různá, ale většinou se sejde zhruba třicet nebo čtyřicet masek.

V Sepekově pořádá masopust Spolek nadšenců Sepekov. „Bude to už čtvrtý ročník a program bude stejný jako v minulých letech, vyrazíme od putiky U Mě, kam se po obchůzce vrátíme a bude se zde konat maškarní merenda," řekla za organizátory předsedkyně spolku Petra Novotná.

Loni se masopustu zúčastnilo okolo osmdesáti masek. „Uvidíme, kolik jich dorazí letos a jestli nás přijdou podpořit Milevští. Dozvěděla jsem se totiž, že na stejný termín jako my chystají masopust i v Písku, takže nevíme, kam Milevští pojedou," dodala Petra Novotná. Masky v Sepekově mají v sobotu 16. února sraz u putyky U Mě patnáct minut po třinácté hodině.

Masopusty na Milevsku
sobota 26.1. – Borovany, sobota 2.2. – Zahrádka, sobota 9.2.  – Milevsko, sobota 9.2. – Líšnice, neděle 10.2. – Chyšky, sobota 16.2. – Sepekov