Už v roce 2021 se Varvažovští rozhodli pro vybudování multifunkčního hřiště v lokalitě, kde historicky sportoviště bývalo. Dodnes se jim však nepodařilo dopracovat ke stavebnímu povolení. Záměr se příčí památkářům, kteří k němu dali zamítavé stanovisko. Důvodem je podle nich zakrytí výhledu na chráněné sídlo místního zámku ze silnice II/121. Ten však ani dnes z jižní strany příliš vidět není.

Proti rozhodnutí se obec odvolala na Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo kultury, na základě čehož došlo podle starosty Varvažova Romana Keclíka v září roku 2022 k dohodě o řešení rozporu. „Ta nás donutila ke změně územního plánu,“ poznamenal s tím, že nabyla účinnosti v červenci 2023. Následně se obec vrhla na projekt a s tím související vyřizování stavebního povolení.

Zdroj: Lucie Kotrbová

To však začátkem prosince 2023 uťalo zamítnutí ze strany Odboru kultury a památkové péče KÚJČK vydaného prostřednictvím Odboru výstavby a územního plánování, státní památkové péče MÚ Písek. Výstavbu hřiště na okraji památkové zóny považuje za nepřípustnou.

Starosta neskrývá rozčarování. Mimo jiné i proto, že už stál záměr obec dost peněz. Změna územního plánu vyšla spolu se standardizací na zhruba 250 tisíc korun a projekt na sportoviště na 50 tisíc korun. „Kromě toho náklady na výstavbu hřiště během let vzrostly o sto procent ze dvou na čtyři miliony,“ dodal Roman Keclík.

Šetrná operace křečových žil. Ilustrační foto.
Chcete domů krátce po operaci? V Písku to v některých případech jde

Varvažov nemá fotbalové hřiště, tenisové kurty ani jinou možnost volnočasových aktivit. Děti mají jen klubovnu v budově bývalé školy, kde se mohou scházet. „Chceme obec rozvíjet, aby nám obyvatelé neutíkali do měst. Jedním z kroků vpřed mělo být multifunkční hřiště, kde by mohly naše děti v klidu a bezpečí sportovat místo sezení u mobilu nebo počítače,“ konstatoval starosta, který se rozhodl za hřiště bojovat a nenechat si zamítavé stanovisko úřadů líbit. Oslovil mimo jiné jihočeského hejtmana Martina Kubu, který přislíbil se věcí zabývat. O dalším vývoji budeme informovat.