Každé druhé úterý v měsíci kromě července a srpna budou moci snoubenci uzavřít sňatek formou úředního aktu. Písecká radnice tak reaguje na požadavek snoubenců, kteří se chtějí vzít pouze za přítomnosti oddávajícího a svědků, bez hudebního doprovodu a květinové výzdoby. Tyto obřady se budou konat vždy mezi 13. a 15. hodinou. Změnu schválila rada města na svém říjnovém jednání.

Běžné obřady na radnici jsou naplánované po půlhodinách. Podle místostarosty Josefa Soumara však často ani tak dlouho netrvají a vznikají zbytečné prostoje. „Stává se poslední dobou stále častěji, že snoubenci nechtějí ani varhaníka, žádný nástup, proslov, jen rychle oddat a jít. I pětiminutový akt nám ale zabere místo jako běžný obřad," vysvětlil místostarosta, že takto by se mohly ušetřit termíny pro zájemce o standardní svatbu, kterých je mnohdy nedostatek.

Svatební veletrh v Táboře.
VIDEO: Na kolik vyjde svatba? Skromnější za statisíce, na větší padne i milion

O zkrácenou a komorní verzi obřadu mají zájem především tři skupiny snoubenců. „Jsou to jednak ti, pro které nejde o první sňatek, ale také starší lidé, kteří se berou z praktických důvodů a zajišťují se tak na společné stáří," mířil Josef Soumar k tomu, že sezdaní lidé mají jednak přístup ke zdravotní dokumentaci, jednak i nárok na vdovský důchod či dědictví. Třetí skupinou, která je stále početnější, jsou snoubenci, kteří plánují svatbu včetně hostiny a oslavy na jiný termín, než je stanovený den pro oddávání, či na jiném místě. Nechají se tedy úředně oddat a pak si užijí svatbu dle svých představ buď bez obřadu, nebo s fiktivním obřadem. „Tento scénář se stává také stále oblíbenějším. Dokonce existují moderátoři, kteří vám na svatbě naoko udělají obřad jako fiktivní oddávající," vysvětlil místostarosta, s jakými možnostmi se setkávají.

Během uplynulého roku uzavřelo na písecké matrice manželství celkem 143 párů. Jak se ukazuje, počet svateb rok od roku stoupá. V roce 2021 jich písecká matrika zaznamenala o 14 méně než loni, v roce 2020 dokonce o 25 méně. Lidé se mohou vzít téměř kdekoli, kde jim to matrika schválí jako odpovídající lokalitu. Nejčastější místa pro obřad jsou kromě obřadní síně písecké radnice také koncertní síň Trojice, Bílý dům, penzion U Malířských, Ořechový dvůr v Nepodřicích nebo Vráž. Termíny svateb vypisuje písecká matrika několikrát do měsíce v pátek či sobotu v časech mezi 9. a 15. hodinou.