Zákaz vjezdu na autobusové nádraží mimo autobusy a dopravní obsluhu platí v Bernarticích stále. Nyní je ale dopravní značení zřetelnější. Přibyly tu nové značky a také černožluté zábrany tzv. citybloky. Od novinky si místní lidé slibují, že tu výrazně ubude vozidel, která si tudy nelegálně krátí cestu především při jízdě od Milevska na Týn nad Vltavou a která ohrožují cestující a další lidi na nádraží. Jde dokonce i o náklaďáky.

Pomohla nová opatření?

„Když to vidím, tak zatím nepomohla," reagoval šestadvacetiletý Jiří Psohlavec na to, že zrovna zákaz porušilo osobní auto. Přijelo ve směru od Milevska a zacouvalo před obchod s potravinami.

Řidič autobusu Jan Hospodářský, který přes Bernartice jezdí osmkrát denně, je také vůči novému značení spíše skeptický. „Počet aut, která porušují zákaz, se určitě nezmenšil. Je to pořád stejné. Někteří jsou k dopravnímu značení lhostejní. Vidím, že když tu nic nestojí, tak to sem auta jedoucí od Milevska střihnou ajedou dál," popsal svoji zkušenost řidič Jan Hospodářský.

To, že tu zákaz porušují hlavně místní a ti z nejbližšího okolí, potvrzují udělené pokuty. Hlídka milevských policistů se tu po umístění nového značení a jakési době hájení na požadavek starosty Bernartic Pavla Souhrady objevuje. A podle mluvčí písecké policie Kamily Čuřínové Ingrišové padají pokuty. „Za minulý týden udělili policisté šest pokut v symbolické hodnotě, a to místním řidičům a z okolí. Pokuta může být až ve výši dva tisíce korun," sdělila minulý týden Kamila Čuřínová Ingrišová. Vzkázala, že kontroly budou na autobusovém nádraží v Bernarticích pokračovat.

To se stalo varováním i pro pana Zdeňka z vedlejší vesnice, kterého tu Písecký deník zastihl poté, co porušil zákaz vjezdu. „Ano, porušil jsem zákaz vjezdu, to je pravda," uznal pan Zdeněk, který přislíbil, že tudy už jezdit nebude. Důvodem, proč vjel do zákazu, bylo podle něj to, aby zaparkoval u obchody s potravinami, měl totiž velký nákup. Podotkl ale, že novinku nepochopil.

Starosta Pavel Souhrada vysvětlil, jak se věci mají. „Auta mohou zajíždět k restauraci, kde jsme prostor rozšířili, přidali jsme několik metrů. Z druhé strany mohou zajíždět téměř až k samoobsluze. Prostor, který je mezi tzv. citybloky, je vymezen autobusům a dopravní obsluze," upřesnil Pavel Souhrada, který věří, že nové opatření bude mít pozitivní vliv. „Předpokládáme, že v září, kdy děti začnou chodit do školy, se tu

doprava zklidní a průjezd tu bude minimální," řekl starosta, který zlepšení situace vnímá už nyní.
Vedení městyse začalo prostor autobusového nádraží řešit na základě připomínek obyvatel. Týkaly se právě nerespektování zákazu vjezdu a rychlé jízdy řidičů.

S autobusovým nádražím, v jehož horní části jsou zastávky a v dolní provozovny a domy, mají Bernartičtí další plány. Rádi by tu opravili povrch silnice.