„Na srpen se nám nepodařilo získat  filmy na klasickém pásu," vysvětluje Jaroslava Sušerová, která má v Bernarticích na starosti kulturu, tedy i kino. „Veškeré letošní nové filmy jsou v digitální verzi a my na to technologii nemáme," dodává.

Sehnat filmy, to asi musí být nadlidský úkol…
Nabídka je pro nás hodně omezená. Výběr byl jednoduchý, oslovila jsem jenom dva distributory, protože Bontonfilm nebo Falcon, od kterých jsme si dříve filmy půjčovali, vůbec nenabízejí klasické formáty. Filmy, které budeme letos promítat, jsem objednávala v únoru a dneska už vychází na DVD, takže ten, kdo chtěl, už je viděl.

Jak tedy vidíte budoucnost bernartického kina, když budete chtít promítat filmy na klasickém formátu?
Letošním rokem končíme. Promítat budeme, jak už jsem říkala, jen v červenci, na srpen už jsme filmy nezískali. Například ani jedna nově natočená česká pohádka není na filmovém pásu.

Jakou tu mělo kino tradici?
Já ho mám na starosti asi od roku 1990. Nejdřív jsme promítali po celý rok soboty a neděle, také byla odpolední promítání pro děti. Postupem času, kdy se zdražovalo půjčení filmů a vstupné, promítání ubývalo, až posledních několik let kino funguje jen o prázdninách a v červnu nebo září byla představení pro školu.

Vaše „letní" kino je v okolí docela známé…
Chtěli jsme ho zachovat aspoň na prázdniny, kdy je tady spousta turistů, výletníků a chalupářů. Do kina lidé přišli.

Jakou jste měli v minulých letech návštěvnost?

Řekla bych, že průměrně dvacet lidí. Na některé filmy přišlo třeba šedesát návštěvníků, na jiné zase třeba jenom deset.
Má v Bernarticích význam poměrně nákladná digitalizace, díky které by kino mohlo promítat nové filmy?
Myslím, že smysl by to mělo. Mohli bychom promítat premiéry, lidi by to přilákalo. Ale nevím, jaké by bylo půjčovné. To by se pochopitelně odrazilo na ceně vstupného, které my pořád udržujeme kolem padesátikoruny. 

Program
2. 7. – Vejška
9. 7. – Angelika
16. 7. – Přijde letos Ježíšek?
23. 7. – Rivalové
30. 7. – Příběh kmotra
Filmy mají jednotný začátek – 19 hodin