Písecké gymnázium, které nabírá studenty i do šestiletého a osmiletého studijního programu, před začátkem letošního školního roku změnilo zahraničního partnera. Z valonské části Belgie se přeorientovalo na Francii.
Rozšířená výuka francouzštiny na škole tak i nadále zůstává. „Podmínky, které se nám podařilo vyjednat, jsou pro studenty ještě příznivější," říká v rozhovoru ředitel školy Petr Pícha.
Po Písku loni kolovaly nejrůznější zvěsti o tom, že francouzské gymnázium končí. Co bylo jádrem problému?
Změnili jsme strategického partnera. V minulosti jsme vždy uzavírali šestiletou smlouvu o spolupráci s Bruselem. Na to jsme se chystali i loni, kdy nám v podstatě podmínky nadiktoval. Pro školu to nebylo výhodné, snížili například počet učitelů, rodilých mluvčí, které platili, na dva. Negarantovali učitele odborných předmětů. Chtěli jsme ale výuku ve francouzštině udržet, takže jsme podepsali. Krátce před prázdninami pak přišla zpráva z Bruselu, že s námi končí.
Jak jste situaci vyřešili?
Zaměřili jsme pozornost na Francii a podařilo se nám navázat dobrou spolupráci. Nenazýváme se už dvojjazyčným gymnáziem, ale školou s rozšířenou výukou francouzštiny. Což je v podstatě totéž. I nadále mají studenti některé předměty vyučované ve francouzštině. Učitele, rodilé mluvčí, si nyní vybíráme sami a nejsme ve stresu, když se nám nepovede jeden rok sehnat například učitele zeměpisu. Předmět se bude učit v češtině a další rok můžeme navázat v cizím jazyce. Navíc máme pro studenty k dispozici program studijních pobytů na jeden rok ve Francii. Výuku francouzštiny jsme také mohli rozšířit na celých šest let studia.
Při přijímacích zkouškách tak budete opět nabírat jednu dvojjazyčnou třídu…
Ano, týká se to šestiletého gymnázia, tedy dětí, které podávají přihlášky na střední školu ze sedmé třídy. Kromě toho otevíráme i dvě klasické třídy čtyřletého gymnázia a jednu osmiletého. Přihlášky do všech uvedených oborů lze podat do 15. března.