Tento běh se koná již od roku 1925, kdy 8. listopadu uspořádal v lesním parku Amerika první ročník místní lehkoatletický klub S.K. Písek. Je nejstarším terénním během v České republice. Populárního běhu se letos v jednotlivých věkových kategoriích celkem zúčastnilo 264 běžců. Vítězem hlavního závodu na 8 130 metrů se stal Jiří Csirik z pořádajícího klubu Atletika Písek těsně před svým oddílovým kolegou Romanem Budilem, pro třetí příčku si doběhl Michal Jarolím z Tábora. Hlasatelem jednotlivých běhů byl opět populární český herec Pavel Nový.Mezi startujícími byli i chyšečtí atleti, kteří si nevedli špatně a brali dvě medailová umístění.

close Běh kolem Ameriky. info Zdroj: Josef Fuka zoom_in

V kategorii juniorů na 3 330 m startoval dorostenec Patrik Bouška, který tento závod vyhrál s velkou převahou a doběhl na prvním místě v čase 12:24 min. Druhé místo obsadil Ladislav Stejskal z Českých Budějovic v čase 16:37 min. Třetí skončil Vítek vyskočil z Ski klub Šumava Vimperk v čase 18:22 min.Trať ihned po startu vedla do táhlého strmého kopce a po chvilkovém odpočinku na rovince zase klesala až do samotného cíle.

Hned od startérova výstřelu se v čele závodu usadil chyšecký dorostenec Patrik Bouška a každým metrem zvyšoval svůj náskoku před ostatními závodníky.

O zhodnocení svého závodu jsme požádali chyšeckého atleta: "Po startu se mi běželo výborně a v průběhu závodu jsem zvyšoval svůj náskoku před dalšími juniory. V cíli jsem měl ještě dostatek sil."

close Běh kolem Ameriky. info Zdroj: Josef Fuka zoom_in

V kategorii dorostenců na 3 330 m reprezentoval chyšeckou atletiku dorostenec Ondřej Kohout, který prakticky běžel letos poprvé přespolní běh. Za soupeře měl velmi silného domácího borce Jakuba Budila. Průběh závodu jasně dal najevo, že favoritem tohoto běhu je Budil. Během závodu mu chyšecký závodník stále koukal na záda. Písecký běžec tak vyhrál dorostenecký závod v čase 11:51 min.,druhý Ondřej Kohout doběhl do cíle v čase 12:56 min. a třetí v cíli skončil Malínek Kryštof z Boxu Strakonice za 15:19 min.Stříbrný Budil po doběhnutí jen lakonicky prohlásil: "Raději zůstanu u silnice a dráhy. Nevyhovují mi kopce."V Americe také běželi svůj první závod další tři chyšečtí závodníci.V kategorii starších žáků na 1 730 m startovali Tibor Tokár a Jakub Molík. Lépe se vedlo Tiboru Tokárovi, který si vedl velmi dobře a v závěru svým mohutným finišem ohrožoval páté místo Jana Stejskala z SK Čtyři Dvory ČB. V cíli však byl šestý v čase 8:07 min., jen tři sekundy za Stejskalem. Jeho premiéra tak byla vcelku úspěšná. Druhým chyšeckým závodníkem v této kategorii byl Jakub Molík, ten ve svém prvním závodě doběhl do cíle v čase 9:19 min. a skončil na osmém místě.V kategorii starších žákyň na 1 000 m měla svou závodní premiéru Ilona Kudrnová. Ve svém závodě doběhla na sedmém místě v čase 5:32 min.

Josef Fuka