Nejvíce spjata s naší školou je Lucie Dědičová. Tři generace její rodiny prošly Benešovkou, počínaje maminkou a konče dětmi. Tvorba paní Dědičové je v České republice netypická. Forma haiku pochází z Japonska a Lucie Dědičová má takových básní plné deníčky, jak sama říká, jsou to sbírky radostných chvil. Krátké verše a věty doplňuje pěknými obrázky. Japonská kultura ji ovlivnila již na základní škole, kdy si několik let anglicky dopisovala s japonskou dívkou.

Ondřej Hanus je básník, překladatel a literární publicista. Vzpomínal na prožitá léta na naší škole, kde se zrodila láska k literatuře. První básně napsal už ve dvanácti letech. V roce 2014 získal Cenu Jiřího Ortena a v letošním roce byl nominován na cenu Magnesia Litera.

Básníci navštívili děti na Benešovce.

Václav Boček je básník, který pracuje jako neurolog. Žije v Praze, ale do Písku se rád vrací. Jeho verše jsou inspirovány povoláním, kterému se věnuje. Konkrétní zážitky, zkušenosti a dojmy z prostředí nemocnice promítá do svých básní.

Všichni tři umělci nám přečetli několik svých básní, Lucie Dědičová vytvořila malou výstavku. Podělili se s námi o vlastní školní průšvihy a ochotně odpovídali na zvídavé dotazy. Vyprávěli o oblíbených autorech poezie nebo o tom, kde berou pro své básnění inspiraci.
Na závěr nám Ondřej Hanus pustil zhudebnění dvou básní a daroval zájemcům několik sbírek, které jim i s věnováním podepsal.
Celá beseda byla velmi zajímavá a inspirativní, možná že někdo z nás napsal potom večer nějakou báseň.
Moc děkujeme za hezký zážitek.

Veronika Pauknerová