V úterý deset minut před šestou ranní dal zprávu českobudějovický babybox, že je v něm miminko. Vyjeli k němu záchranáři. „Bylo to na začátku služby, první dnešní výjezd. Dneska jsem byla připravená na všechno a čekala jsem spíš něco kolem koronaviru. Babybox mě dostal do klen,“ řekla záchranářka a zároveň tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. Ta se o miminko postarala a byla u něj i při převozu do nemocnice, kde holčičku předali záchranáři na neonatologii.

Zdravé novorozeně mělo bílou čepičku a dupačky, na nose mělo dokonce i malou roušku. „Byla to směs protichůdných emocí. Radost, že je holčička zdravá a živá, krásně ošetřená. A smutek z toho, jak svízelnou musela mít maminka situaci, když se rozhodla dítěte se vzdát. Bylo to první miminko v babyboxu, u kterého jsem byla osobně,“ dodala Petra Kafková.

Viola je už třetím miminkem českobudějovického babyboxu, které takto dostalo svou druhou šanci. První prošla babyboxem v roce 2018 Ivanka a v roce 2019 tu záchranáři našli Marka. Celkem je Viola už 204. v celé České republice. Zakladatel sítě babyboxů v Čechách Ludvík Hess informoval o úterním přírůstku prostřednictvím facebooku: „Píšu ještě do České mincovny, aby připravila tradiční dukát s číslem 204.“ Dukát dostávají všechna česká odložená děťátka.

Kolik dětí zachránily jihočeské babyboxy:

Kolik dětí zachránily jihočeské babyboxy.