V jižních Čechách se podle parazitologa Jana Erharta z Parazitologického ústavu Akademie věd, zatím jeho výskyt nepotvrdil. Jinde v České republice však ano. Výskyt klíštěte pijáka lužního je zatím potvrzený kromě Moravy také už ve středních, západních a severních Čechách.

Klíště díky globálnímu oteplování proniká dále. Také k našim západním sousedům. „Němečtí kolegové zaznamenali lokalitu, kde pijáka našli, takže je zřejmé, že se tento druh šíří,“ potvrdil parazitolog Jan Erhart z Akademie věd. Piják lužní se od běžného klíštěte liší zbarvením a velikostí. „Má menší výběr hostitelů a dospělec člověka neatakuje, výjimečně jen nymfa. Klíště je teplomilnější, prostředí lesů mu nevyhovuje. Žije spíše na loukách. Snáší i sucho na rozdíl od našeho klíštěte obecného,“ popsal tento druh Jan Erhart. Vědec dodává, že pijáka lužního můžeme sledovat na stránkách najdipijaka.cz.

Stránky řídí Fakulta veterinárního lékařství v Brně a se snaží postihnout oblasti, kde se vyskytuje psí babézie. Ta je nebezpečná pro psy. „Dostal jsem tip, kde by se klíště mohlo na jihu Čech vyskytovat, ale zatím se ho nepodařilo najít,“ řekl parazitolog a srovnal jej s klíštětem obecným.

Klíště obecné žijící u nás je druh, které si nevybírá hostitele, přisaje se na ptáky, plazy, ale především savce, takže i na člověka. „Ostatní druhy klíšťat mají jen úzký okruh hostitelů. Tím může být pro pijáka například pes nebo ovce,“ vysvětlil rozdíly mezi klíšťaty Jan Erhart.