Písek Pokušení v podobě pěti milionů korun pro město budou znovu odolávat Písečtí. Ti už loni řekli, že ve městě od ledna 2013 nechtějí ani jediný výherní hrací automat. Jejich provozovatelé se ale chytají stébla a měsíc před začátkem zákazu žádají o výjimku na další dva roky. Proč by jim Písečtí měli vyhovět? Jen za rok 2011 totiž město z automatů získalo 5,3 milionu korun.

„Jde nám o prosté narovnání hospodářské soutěže. Výherní loterijní terminály mají povolení až do konce roku 2014, žádáme, aby i provozovatelé výherních hracích automatů měli stejné podmínky," argumentuje Jan Šnajdr ze Sdružení zábavního průmyslu UNASO, které zastupuje všechny současné provozovatele výherních hracích automatů. Hrací automaty ale povoluje a zakazuje město, u loterijních terminálů to bylo ministerstvo financí, které je povolilo až do konce roku 2014.

Na konci roku 2011 bylo jen v Písku 128 výherních hracích automatů (VHP), z nichž plynulo do městské kasy 5,2 milionu korun. V roce 2008 bylo VHP ještě 288 a příjem města činil dokonce dvanáct milionů.

Radní, na které se UNASO obrátilo, s prodloužením povolení automatů nesouhlasí. Pět z osmi bylo proti prodloužení. „Rozhodnout ale musí zastupitelé. Nejde o jednoduchou otázku. Výnosově se to samozřejmě vyplatí, ale to i spousta jiných věcí a nepovolíme je," řekl místostarosta města Vojtěch Bubník.

O tom, zda zůstanou kromě videoloterijních terminálů v Písku následující dva roky i výherní hrací automaty, rozhodnou písečtí zastupitelé 6. prosince.