Více možností, jak se dostat z práce, má od loňského června pětadvacetiletá Klára. Jezdí totiž autobusem na zavolání. „Využila jsem této služby jen několikrát, ale nikdy jsem nejela sama, takže je zřejmé, že lidé autobusy využívají. Také je dobré, že nyní můžu volat na bezplatnou linku. Řekla bych, že to ocení především starší lidé," uvedla.

Autobusy na zavolání jezdí v milevském mikroregionu od 13. června loňského roku a v budoucnu by se mohly rozšířit i do jiných oblastí. „Stanovili jsme si jednoroční zkušební lhůtu na vyhodnocení celého systému. Potom předáme výsledky radě kraje a ta rozhodne, zda budeme autobusy na zavolání rozšiřovat," uvedl obchodní ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice Karel Coufal.

Pokud se dopravce do ro rozšíření pustí, zavede ho celoplošně. „Chtěli bychom službu rozšířit do všech oblastí, kde máme linkové spoje. Jde tedy například o Písecko, Vodňansko, Vimpersko, Českokrumlovsko či Kaplicko," vyjmenovává Coufal některé z regionů.

Autobusů na zavolání využívají i obyvatelé Slabčic. „Tu a tam s ním někdo jede, ale pravda je, že hodně lidí jezdí autem. Myslím, že především starší lidé mají trochu problém volat si autobus, ale bezpochyby je to lepší než nic," konstatoval slabčický starosta Jaroslav Bouška.

Autobusy na zavolání vyjedou jen v případě, že si je alespoň jeden cestující objedná nejpozději třicet minut před tím, než má spoj vyjet. Cestující si autobus mohou objednat u řidiče nebo na bezplatné telefonní lince.