Cestující na Milevsku o žádné autobusy na zavolání zatím nepřijdou. A to i přesto, že na Jihočeském kraji uvažovali o zrušení  jednadvaceti spojů na zavolání na osmi linkách. Redukce se tak měla dotknout třiadvaceti procent spojů.

„Důvodů je několik," vysvětluje mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová, proč autobusy na zavolání omezovat  nebudou a jejich  počet tak zůstane minimálně do termínu letní změny jízdních řádů nezměněný. „Především vycházíme vstříc názoru starostů některých dotčených obcí, podle kterých hlavně starší lidé potřebují více času na to, aby si na novinku spojů na zavolání zvykli a začali tuto službu využívat," vysvětluje Koželuhová s tím, že podle starostů nová možnost cestování plně nepronikla do povědomí cestujících. „Dalším důvodem je fakt, že pokud spoj na zavolání nevyjede, Jihočeský kraj nic nehradí," dodala Koželuhová.

Starosta Slabčic Jaroslav Bouška je rád, že spoje zůstanou zachovány. „Je to jistě dobře," konstatoval starosta a připomněl, že se plánované omezení spojů obce původně dotknout nemělo. Autobusy na zavolání podle jeho slov nepravidelně využívají desítky lidí z obce. „Důchodci si na to pořád nezvykli, bojí se volat, ale jinak to snad funguje," dodal Jaroslav Bouška.

Autobusy na zavolání jezdí v milevském mikroregionu od poloviny června loňského roku. Spoje se řídí jízdným řádem, ale vyjedou jen za podmínky, že si je objedná alespoň jeden cestující. V mikroregionu celkově jezdí 91 spojů na zavolání. Kraj uvažoval o redukci některých z nich, protože byly málo využívány.

Podle statistiky průměrná obsazenost objednaných autobusů činila během prvního roku zkušebního provozu 1,57 osoby. Příští rok začne systém s autobusy na zavolání fungovat na Kaplicku.