Parkovací místa jsou jedním z největších problémů města, který se dotýká nejen historického centra a jeho nejbližšího okolí, ale také sídlišť a silničních průtahů.

Návrh na podzemní garáže pod Velkým náměstím rozzlobil některé zastupitele. „Nerozumím, proč jsme tedy odmítli levnější podzemní parkování pod bazénem, když to pod náměstím bude drahé a problematické,“ řekl v diskusi Miroslav Sládek (ODS). I přes četné námitky záměr schovat auta pod Velké náměstí zastupitelé schválili.

Proč se otázkou parkovacích domů zabývali, vysvětlil místostarosta Vojtěch Bubník (VPM). „Především parkování v centru je citlivou záležitostí. Proto jsem předložil několik variant, aby zastupitelé jasně řekli, zda Písek potřebuje nebo nepotřebuje parkovací domy či podzemní parkoviště,“ uvedl Vojtěch Bubník. Zároveň zdůraznil, že jde o strategické rozhodnutí, stavět se zřejmě začne až v příštím volebním období.

Zastupitelé projednávali návrhy na sedm lokalit. Po změnách regulačního plánu je pro hromadné garáže připravena Zeyerova ulice a pro garážový dům potom Výstaviště. Garážové domy by mohly stát také v Budovcově ulici a na rohu Žižkovy a Komenského ulice, kde pozemek patří České poště, se kterou město neúspěšně jednalo.

K zástavbě garážovým domem byla navržena také proluka v Tylově ulici, což vyvolalo nevoli části odborné veřejnosti. Návrh vybudovat podzemní parkoviště pod plaveckým bazénem zastupitelé vyloučili už dopředu tím, že neschválili příslušnou variantu plaveckého stadionu.

O možném podzemním parkování se ve městě hovořilo v roce 2008, tehdy však vše zastavilo zamítavé stanovisko Státní památkové péče. Podle slov vedoucího odboru výstavby MÚ Josefa Jambury bude velmi obtížné toto stanovisko změnit. Navíc případný archeologický výzkum může trvat dva až tři roky a bude velmi drahý.

Po zkušenostech s plánem na podzemní garáže na Bakalářích, kde záměr zastavili památkáři, nepodpořil Velké náměstí ani Josef Tesař (KSČM). Jako vhodné lokality uvedl pozemek za budovou MÚ v Budovcově ulici nebo Fügnerovo náměstí.

Pro záměr na podzemní garáže pod Velkým náměstím byl Radek Boček (ČSSD): „Přišel čas na odvážné a zásadní rozhodnutí, které může vymezit parkování ne na deset nebo dvacet, ale možná na sto let,“ připomněl Boček.

Ano Velkému náměstí řekl také nový místostarosta Josef Knot (TOP 09) a jeho stranický kolega Rudolf Tyll. Ten upozornil na možnost vybudovat parkovací dům za bývalou školou Komenského.

V centru Písku a navazujícím území chybí nyní přes 400 parkovacích míst.