Obchody jsou vesměs v soukromých domech a jejich majitelé zatím hledají nové nájemníky.

Pro mnohé obyvatele města a okolí je to překvapení, pro některé dost nepříjemné. „Často tady nakupuji. Zboží je levné, je tu velký výběr a hlavně ve srovnání s dobou před patnácti dvaceti lety je textil nesrovnatelně kvalitnější. Hlavně však oceňuji, že potraviny Vietnamců jsou otevřené do večera včetně sobot a nedělí. Nemusím tedy pro zapomenutou drobnost až do marketu za městem," hodnotí situaci dvaašedesátiletá Růžena Zárubová z Písku.
Obchody asijských provozovatelů však z historického centra nezmizí, ale soustředí se do dvou center. Tím prvním jsou bývalá Péčka na Alšově náměstí. Vietnamci si však budovu pronajímají. Jejím vlastníkem nadále zůstává firma Jitex, a. s., Písek, ujistil Jan Prokop, předseda představenstva této společnosti, a dodal: „Není ani podepsána smlouva o smlouvě budoucí o možném prodeji."

Většinu prostor dosavadní nájemci opustí. „Naše provozovna však zůstane na svém místě a bude poskytovat stejný rozsah služeb," uvedla včera Miroslava Černá, vedoucí písecké pobočky jednoho lékárenského řetězce.

Rozšiřování sítě vietnamských provozoven vyvolává ve městě rozporuplné reakce.

Druhým centrem, kde většina dosavadních nájemců končí a kde se rozšiřují obchody vietnamských provozovatelů, je obchodní dům Luna na rohu Velkého náměstí a Jungmannovy ulice, který má soukromého majitele.

Reakce lidí jsou různé. Z velké části se ale především zajímají o to, kam se přestěhovaly nebo přestěhují současné prodejny, protože tam byli zvyklí nakupovat. Pokud zjistí, že prodejna v Písku zůstane, ale pouze změní lokalitu, jsou vesměs spokojeni.

A že je vystřídají vietnamští obchodníci se zcela jiným sortimentem? „Já se dost divím někdy až hysterickým reakcím našich lidí. Vietnamci jsou velmi pracovití lidé. Začínali ve stánku na tržnicích a dnes se vypracovali do kamenných obchodů. Nestojí fronty na sociální dávky a za důležité považuji, že se starají o vzdělání svých dětí, aby za pár let nebyly na obtíž společnosti," podělil se o svůj názor sedmačtyřicetiletý Zdeněk Macháček z Písku.

Do diskuze na facebooku našeho deníku se připojil i Aleš Procházka, který mimo jiné napsal: „Vietnamci obchody obsazují? Normálně si objekty pronajímají či kupují, jako každý, kdo má zájem nějak podnikat. Když nechce nikdo jiný v centru platit vysoké nájmy, tak buďme rádi, že obchodní ruch zůstane. Nebo byste raději měli ty budovy prázdné?"

Mnozí obyvatelé a návštěvníci města, které Písecký deník oslovil, se vesměs shodují na tom, že není důležité, jaké národnosti je provozovatel obchodu či restaurace, ale důležité je, jaké zboží a za kolik korun má v regálech, zda dodržuje hygienické předpisy a zda zákazníci odcházejí spokojení. „Možná jejich podnikání není úplně v pořádku, hlavně jejich hospodaření a placení daní. Ale to je jen moje domněnka. Navíc řešení a kontrola je v rukou někoho úplně jiného," konstatoval Josef Pěnička, který si včera dopoledne vybíral zeleninu v jedné z vietnamských prodejen v centru Písku.

Ke kladným ohlasům se přidala také Hanka Kvěšová Soukupová: „Já Vietnamcům fandím. Každý tu šanci měl. Kdyby se Čechům chtělo makat, mohli si tam otevřít své krámky."

Zda a jak obstojí přestěhované obchody, ukáže čas a chování zákazníků. Přimět k nákupu v určitém obchodě nás přece hlavně může přimět kvalita a cena prodávaného zboží.