Přesuňte plánovaný plavecký stadion na jiné místo, vyzývají písečtí architekti. Svůj požadavek vyjadřují v petici. „Chceme upozornit na to, že se o umístění bazénu rozhodovalo ve spěchu,” uvedl člen petičního výboru Vladimír Krajíc.

Jsme i na Facebooku. Přidejte si Písecký deník do oblíbených ZDE!

Podle něj by bylo dobré, kdyby petice něco změnila. „O takovéto investici, která je pro město velmi důležitá, by se mělo diskutovat více. Poslali jsme prohlášení radě, ta se mu nevěnovala, tak jsme napsali petici, kterou se bude muset zabývat,” dodal Krajíc.

Podle starosty Ondřeje Veselého ale už čas na diskusi o umístění bazénu není. „Dnes, kdy od dubnového rozhodnutí zastupitelstva uplynulo sedm měsíců, je pozdě na změnu lokality. Neradi bychom se dostali do podobné situace jako s divadlem, které bylo uzavřeno prakticky ze dne na den,” uvedl pro Písecký deník Veselý. Podle autorů petice je ale možné ještě počkat.

„Degradující konstrukce by bylo možné zajistit tak, aby bazén fungoval dalších několik let. Navíc by mohl fungovat současný stadion a zároveň by se mohl stavět nový v jiné lokalitě,” doplnil Krajíc.

Podle autorů petice není u hradeb dostatečná parkovací kapacita, vadí jim i samotná stavba. „O bazénu se za komunismu rozhodlo nesmyslně a bez jakékoliv diskuse. Dnes stadion památkářům nevadí, což úplně nechápeme. Bazén by na tomto místě být neměl,” vysvětlil Krajíc.

Podle Veselého ale architekti přicházejí pozdě. „Měli několik let, aby se k problematice umístění plaveckého bazénu vyjádřili. Zkoumání nových lokalit vhodných k výstavbě plaveckého bazénu by rekonstrukci oddálilo o několik let,” dodal starosta.

Co chtějí architekti?

Přímo v petici uvádějí architekti pět věcí, které jim na umístění bazénu vadí. Podle nich je místo nevhodné mimo jiné kvůli panoramatu města. „Máme jedinečnou šanci očistit nejexponovanější pohledy na město. Objekt bazénu je ve zvolené variantě příliš velkou stavbou v kontextu středověkého opevnění a historického centra. Kamenný most bude rovněž dotčen,” uvádějí architekti, které zastupuje tříčlenný petiční výbor.

„Zachování polohy bazénu koliduje se snahou města vybudovat rekreační zklidněnou trasu pro pěší a cyklisty od Děkanského kostela Narození Panny Marie na Bakalářích směrem na lávku a pěší tranzit z centra směrem do Lipové aleje a na Hradiště,” uvádí architekti.

„Bazén přivede velké množství aut a autobusů. Urbanistická a dopravní struktura místa tento nápor nezvládne,” doplňují architekti. Z tohoto bodu vyplývá i poslední výtka. „Plavecký bazén lze umístit mimo historické jádro města do vhodnější lokality s lepší dopravní obsluhou za srovnatelných nákladů na stavbu,” shrnují autoři petice.

Tu je možné podepsanou odevzdat až do 10. ledna 2012 na adresu Píseckého 131, Písek do schránky s nápisem Petice bazén. Stavba bazénu za maximální cenu 162 milionů korun by mohla být zahájena na podzim 2012, první návštěvníci by se mohli do vody ponořit po dvou letech.

Odborníci podporující petici:

Vladimír Krajíc, Martin Zborník, Libor Monhart, Petr Lešek, Vratislav Vokurka, Jana Kantorová, Ladislav Kratochvíl, Pavel Veřtát, Petra Trambová, Jaroslav Malý, Radek Jaroušek, Pavla Šmídová, Jan Bouček, Tomáš Cendelín, Jaroslav Smola, Laura Jablonská, Jaroslav Žák, Karel Petro, Tomáš Franců a Jiří Hladký.